Gymnázium Leonarda Stöckela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gymnázium Leonarda Stöckela
GLS2009.jpg

Základné údaje
Rok založenia1937
Zameraniegymnázium
RiaditeľMgr. Alena Gombošová
Kontaktné údaje
AdresaJiráskova 12
085 01 Bardejov
Oficiálny webgymlsbj.sk

Gymnázium Leonarda Stöckela v Bardejove je škola s vyše osemdesiatročnou históriou, nadväzujúca na bohatú tradíciu bardejovského školstva.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pamätník Leonarda Stöckela v mestskom parku v Bardejove

Prvými zmienkami o existencii bardejovskej školy (mestskej latinskej školy) sú zápisy v mestských účtoch z rokov 1434 – 1440. V období nástupu humanistických a renesančných myšlienok v roku 1508 vznikla v Bardejove evanjelická humanistická škola, ktorá si získala slávu v celom Uhorsku. Pôsobil na nej významný pedagóg, humanistický básnik Valentín Eck. Kvalitatívnym prínosom pre ďalší vývoj školy bol príchod bardejovského rodáka, Lutherovho žiaka – Leonarda Stöckela – zo štúdií v nemeckom Wittenbergu. Školu viedol od roku 1539 s krátkou prestávkou 21 rokov a škola dosiahla pod jeho vedením modernými vyučovacími metódami vysokú úroveň, stala sa vyhľadávanou školou detí popredných šľachtických a meštianskych rodín.

Štátne reálne gymnázium bolo zriadené s platnosťou od 1. septembra 1937. Po mnohých ťažkostiach súvisiacich s umiestnením školy sa v šk. roku 1937/38 začalo vyučovať 89 študentov v dvoch oddeleniach prvého ročníka. Prvým riaditeľom školy bol Pavol Dianiška.

V šk. roku 1938/39 sa začína vyučovať v priestoroch bývalého maďarského gymnázia. V období Slovenského štátu dochádza k ďalším zmenám v živote školy. Mení sa jej názov na Štátne gymnázium slovenské v Bardejove. Školu museli opustiť židovskí žiaci, bol zrušený koedukačný systém a pre dievčatá boli zriadené osobitné triedy. Zo školy odchádzajú profesori českej a maďarskej národnosti.

V 50-tych a 60-tych rokoch reformy v oblasti školstva viedli k zániku gymnázia a vzniku jedenásťročnej strednej školy. V roku 1960 bola zriadená stredná všeobecnovzdelávacia škola, v roku 1965/66 sa zaviedlo štúdium prírodovedného a humanitného zamerania, a v roku 1969 sa škola opäť zmenila na štvorročné gymnázium. V osemdesiatych rokoch bola vybudovaná školská jedáleň, zrekonštruovaná kotolňa a k telocvični bola pristavená posilňovňa, boli dobudované moderné učebne a laboratóriá pre fyziku, chémiu, biológiu. V roku 1994 bol škole prepožičaný čestný názov Gymnázium Leonarda Stöckela.

V súčasnosti v škole študuje 630 študentov v 19-tich triedach 1 – 4. ročníka, vyučuje 43 kvalifikovaných učiteľov. V škole je k dispozícii knižnica, v roku 2009 sa po rozsiahlej rekonštrukcii podkrovných priestorov začali využívať nové učebne a aula. Študenti sú úspešnými riešiteľmi predmetových olympiád (fyzika, biológia, geografia) na slovenskej i medzinárodnej úrovni. Od roku 1997 študenti školy 7-krát zastupovali Slovensko na medzinárodnej fyzikálnej olympiáde.

V roku 2010 si nielen študenti a učitelia Gymnázia Leonarda Stöckela (GLS), ale aj všetci Bardejovčania, či hostia z iných miest pripomenuli 500. výročie narodenia tohto veľkého človeka, ktorého meno nesie samotné gymnázium. Oslavy vyvrcholili 8. októbra 2010 odhalením Pamätníka Leonarda Stöckela v mestskom parku pri GLS. Keďže nepoznáme presný portrét Leonarda Stöckela, na pamätníku sú symboly znázorňujúce aktivity Leonarda Stöckela. Trojmetrový vysoký štíhly pamätník z bieleho bulharského vápenca vysekal akademický sochár Martin Kutný. Pamätník vyjadruje všetky oblasti umenia a vzdelania, v ktorých Leonard Stöckel vynikal. Je v ňom znázornená symbolika reformačného humanistu, pedagóga, organizátora školského života, spisovateľa aj hudobného teoretika.

Žiaci nech sa neschádzajú iba kvôli prednáškam alebo kvôli inému prospechu pri učení. Študenti nech sa k sebe správajú so vzájomnou úctou, nech si vzájomne plnia povinnosti, medzi ktorými nech je na prvom mieste priateľské napomenutie alebo povzbudenie k štúdiu: tak nech v meste pozdravujú mešťanov a počestné matróny a nech ďakujú obnažením hlavy. Nech o nich nepočuť, že sú namyslení a neskromní.
– Stöckel, L.: Zákony bardejovskej školy

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°17′24″S 21°16′20″V / 49,289956°S 21,272109°V / 49.289956; 21.272109