Heinrich Gross

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Gross
rabín, historik
Narodenie6. november 1835
Senica

Heinrich Gross bol rabín, historik, autor kníh a učebníc o židovskej histórii.

Narodil sa v 6. novembra 1835 v Senici (vtedy Szenicz v Uhorsku). Po ukončení štúdia na vroclavskom seminári pokračoval na univerzite v Halle. Jeho PhD práca o Gottfriedovi Wilhelmovi Leibnizovi získala univerzitnú cenu. Po ukončení doktorátu ho zamestnával barón Horace Günzburg v Paríži ako súkromného učiteľa. Počas dvojročného pôsobenie v meste využil prístup k Bibliothèque Nationale. Výsledkom práce bol základ neskoršej Gallia Judaica, diele o geografií a literárnej histórii Židov vo Francúzsku počas stredoveku. Dielo napokon vydané v roku 1897 sa stalo štandardnou učebnicou uvedenej histórie. V roku 1869 odišiel do Berlína kde spolupracoval s Leopoldom Zunzom, zakladateľom modernej vedy o židovskej kultúre a rituáloch. Obľúbil si a adoptoval Zunzove vedecké metódy. Od roku 1870 pôsobil ako rabín v Strzelci Opolskiem, o päť rokov neskôr v Augsburgu.

Okrem svojho najväčšieho diela Gallia Judaica, napísal ďalšie práce venujúce sa francúzskym Židom a ich literárnej tvorbe ako aj iným problematikám. Medzi dôležitejšie patria:

Abraham ben David aus Posquières, ein Literarhistorischer Versuch v „Monatsschrift“, 1873-74 (Avraham ben David z Posquières, literárno-historická esej) Zur Geschichte der Juden in Arles (O histórii Židov v Arles), 1878, 1879, 1880 Eliezer ben Joel ha-Levi, ein Literarhistorischer Versuch Eliezer ben Joel ha-Levi, literárno-historická esej 1885, 1886 Jehudah Sir Leon aus Paris: Analekten, (Jehudah Sir Leon z Paríža: Dialógy) v „Magazin“, 1877, 1878 Etude sur Simson ben Abraham de Sens, (Etuda o Simsonovi ben Abraham de Sens) v „R. E. J.“ 1883.

Heinrich Gross je aj autorom Lehrbuch der Israelitischen Religion für die Oberen Klassen der Mittelschulen (Učebnice izraelitského náboženstva pre vyššie triedy stredných škôl).

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok vznikol prekladom anglickej verzie článku zo 6. februára 2011. Anglická verzia použila ako zdroj The Jewish Encyclopedia, ktorej práva autorské expirovali. Grossova stránka sa nachádza tu: [1]