Preskočiť na obsah

Henri de Saint-Simon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henri de Saint-Simon
francúzsky utopický socialista a filozof
francúzsky utopický socialista a filozof
Narodenie17. október 1760
Paríž, Francúzsko
Úmrtie19. máj 1825 (64 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Henri de Saint-Simon

Henri de Saint-Simon (vlastným menom Claude-Henri de Rouvroy, gróf de Saint-Simon; * 17. október 1760, Paríž, Francúzsko – † 19. máj 1825, Paríž) bol francúzsky utopický socialista a filozof.

V období Veľkej francúzskej revolúcie sa prikláňal k jakobínom. Zúčastnil sa na vojne za nezávislosť v USA. Zastával názor, že dejiny ako učenie o vývine spoločnosti sa musia stať takou istou pozitívnou vedou ako prírodné vedy.

Každý spoločenský systém je krokom vpred v dejinách, pričom hybnou silou tohto pokroku je rozvoj vedeckého poznania, morálky a náboženstva. Podľa Saint-Simona prechádzajú dejiny troma vývinovými fázami: teologickou (obdobie nadvlády náboženstva), metafyzickou a pozitívnou.

Posledná pozitívna fáza ešte len príde a bude založená na vedecky a plánovite organizovanom veľkopriemysle pri zachovaní súkromného vlastníctva. Vládnuť v nej budú vedci a priemyselníci, ku ktorým priraďuje aj robotníkov, obchodníkov, továrnikov a bankárov. V pozitívnej etape spoločenského vývinu budú mať podľa Saint-Simona všetci zabezpečené právo na prácu a každý bude pracovať podľa svojich schopností. Riadenie ľudí bude nahradené správou vecí a riadením výroby.

Svojou teóriou troch štádií spoločenského vývinu ovplyvnil Saint-Simon najmä A. Comta.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.