Hisahide Macunaga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hisahide Macunaga
japonský daimjó
Hisahide Macunaga
Narodenie1510
Úmrtie19. november 1577
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hisahide Macunaga

Hisahide Macunaga (jap. 松永 久秀; * 1510 – † 19. november 1577) bol japonský daimjó obdobia Sengoku.

Spoločník Čokeia Mijošiho, bol od roku 1540 vazalom Masanagu Mijošiho. Pod jeho vedením bola v roku 1560 dobytá provincia Jamato a do roku 1564 si vybudoval dostatočne silnú základňu, aby sa stal skutočne nezávislým. Predpokladá sa, že bol v tomto období zapojený do sprisahania proti Čokeiovi, od roku 1561 do roku 1563 zomreli traja Čorkeiovi bratia a syn Jošioki. Po smrti Čokeia, bol ako dedič ustanovený adoptovaný Jošicugu Mijoši, príliš mladý na vládnutie. Poručníctvo zdieľali traja muži – Nagajuki Mijoši, Masajasu Mijoši a Tomomici Iwanari.

V roku 1565 poručníci a Hisahide spolupracovali a vypravili armádu, aby zajala Jošiteru Ašikagu, šóguna, ktorý bol následne buď zavraždený alebo prinútený spáchať samovraždu. Jeho brat, Jošiaki Ašikaga, ušiel a ako šógun bol ustanovený jeho mladý bratranec Jošihide.

V roku 1566 začal boj medzi Hisahideom a Mijošim. Spočiatku vojská Hisahidea boli neúspešné a ich zničenie budhistického Tódai-dži v Nara bolo považované za hanebný čin.

V roku 1568 Nobunaga Oda s bábkovým vládcom Jošiakim napadol Hisahidea. Nobunaga obsadil v novembri Kjóto a Hisahide bol prinútený ku kapitulácii. Jošiaki bol ustanovený šógunom a tento post zastával až do roku 1573, keď odstúpil pred silou Nobunagu. Hisahide si udržal provinciu Jamato a krátky čas slúžil Nobunagovi v jeho ťaženiach proti Mijošiom a iným. V roku 1573 sa Hisahide nakrátko spojil s Mijošim, ale keď nebola nádej na úspech vrátil sa k Nobunagovi a bojoval proti Mijošiom. V roku 1577 sa oddelil znovu od Nobunagu a vtedy sa Nobunaga obrátil proti nemu a obliehal ho v hrade Šigisan. Bol porazený no vzdorovitý Hisahide spáchal samovraždu a nariadil zničiť svoju hlavu, aby sa nestala trofejou (jeho syn, Kodžiro Macunaga, schytil hlavu Hisahidea a skočil z hradných múrov a preťal si hrdlo mečom) a tiež zničil neoceniteľnú nádobu na čaj (Hiragumo), po ktorej dychtil Nobunaga. Jeho syn, Hisamiči, tiež v obkľúčení, spáchal samovraždu.

Hisahide je často v románoch zobrazovaný ako scvrknutý a intrigujúci muž, ale je to fiktívny obraz na základe jeho vrážd a zničenia Tódai-dži. Po pravde povedané, bol vysoký príťažlivý a vzdelaný muž, patrón umenia.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Matsunaga Hisahide na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).