Holumnický hrad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holumnický hrad

Súradnice: 49°13′59″S 20°31′36″V / 49,232918°S 20,526746°V / 49.232918; 20.526746 Holumnický hrad[1] alebo (staršie) Holumnický zámok je zrúcanina na vyvýšenine v obci Holumnica. Bol postavený pravdepodobne na prelome 15. a 16. storočia, pričom neskôr bol viackrát upravovaný.

Pôvodne to bola trojpodlažná obytná stavba, opevnená, v goticko-renesančnom štýle. Mala štvorcový pôdorys bez veží. Obvodové múry mali štrbinové strieľne. Našli sa aj zvyšky renesančnej štítkovej atiky.[2]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad si pravdepodobne dala postaviť niektorá z rodín Berzeviczyovcov, Ujházyovcov alebo Görgeyovcov. Presné záznamy neexistujú, vychádza sa len z iných historických dokumentov. Objekt opustili niekedy v 17. storočí, keď si v obci vybudovali pohodlnejší a reprezentatívnejší kaštieľ. Budova však bola využívaná aj naďalej, či už ako obytné sídlo niektorého člena z rodín, alebo len ako úžitková budova - sklad, sýpka a podobne. Dodnes však nebol vykonaný žiadny archeologicko-pamiatkový výskum, ktorý by tieto informácie definitívne spresnil.[2]

Súčasný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Okolie je husto zarastené vegetáciou, ktorá z väčšej časti rozvaliny zakrýva. To nasvedčuje, že múry sa rozpadli už dávnejšie. Na juhovýchodnej strane stavby je vyvýšenina, ktorá môže ukrývať suť a zvyšky múrov. Na čelnej stene sú vidieť stopy po pavlači, z interiérovej strany sú zreteľné niky. Niekde na múroch sú zachované aj omietky.

Okolité hrady[upraviť | upraviť zdroj]

Červený Kláštor, Kežmarský zámok, hrad Podolínec, kaštieľ Strážky, Ľubovniansky hrad

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy hradov a zámkov [PDF online]. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, rev. 2017-03-28, [cit. 2020-09-01]. Dostupné online.
  2. a b POLLA, Belo. Hrady a kaštiele na východnom Slovensku. Košice : Východoslovenské vydavateľstvo, 1980. 189 s. S. 45.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]