Horúce strely

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horúce strely
Originálny názov Hot shots!
Žáner akčný / komédia / vojnový
Dĺžka 84 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1991
Dátum uvedenia 31. júl 1991
Rozpočet 26 miliónov $
Zárobok 181 096 164 $
Filmový štáb
Réžia Jim Abrahams
Scenár Jim Abrahams
Pat Proft
Produkcia Bill Badalato
Pat Proft
Kamera Bill Butler
Obsadenie
Postupnosť
Nasledujúci Horúce strely 2
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Pozri aj Filmový portál

Horúce strely (angl. Hot shots!) je americká komédia z roku 1991, ktorá paroduje rôzne filmy, napr. Top Gun, Tanec s vlkmi, Superman, Flashdance a 9 a 1/2 týždňa. Snímku režíroval Jim Abrahams.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Topper Harley (Charlie Sheen), najlepší pilot námorného letectva, žije od nehody svojho otca pred dvadsiatimi rokmi pri Indiánoch. Sem za ním prichádza nadporučík James Block (Kevin Dunn), aby ho priviedol späť. Topper najprv odmietne, ale na radu staršieho odchádza na základňu. Tu sa stretáva so starými známymi pilotmi, ale tiež s novými - Jimom "Padákom" Pfaffenbachom (Jon Cryer), Petom "Mŕtvolou" Thompsonom (William O’Leary) a Kentom Gregorym (Cary Elwes), ktorý zo smrti svojho otca obviňuje otca Toppera. Keďže Topper trpí psychickými problémami, je poslaný za psychiatričkou Ramadou Thompsonovou (Valeria Golino). Na základňu tiež prilieta admirál Benson (Lloyd Bridges), ktorý má dohliadnuť nad akciou Lenivá vrana, ktorej cieľom je zničiť atómové základy Saddáma Husajna. Prvom úlohou je letieť v čo najnižšej výške. Topper zaletí na hlavnú triedu. Block mu potom pripomenie jeho otca Buzza Harleyho (Bill Irwin) a lietadlá sa musia vrátiť. Ramada nechce nechať Toppera lietať, ale ten to odmietne. Na boxerskom zápase sa zídu Block s priemyselníkom Wilsonom (Efrem Zimbalist Jr.) a dohodnú sa na sabotáži akcie, pretože Wilson chce presadiť svoje stíhačky. Vo vojenskom bare sa Ramada stretne so svojim bývalým priateľom Kentom a príde tam aj Topper. Celé to skončí bitkou medzi Kentom a Topperom a vzápätí Topper skončí u Ramady v posteli. Preto ráno zmešká nástup a miesto neho letí Padák, ktorého však predtým prepustili, pretože trpí rozšírenými zrenicami. Ten sa však pri lete katapultuje do kokpitu Mŕtvoly, ktorý havaruje a po prevoze do nemocnice zomrie. Druhý deň nasleduje presun na lietadlovú loď S.S. ESSESS. Akcia Lenivá vrana má byť spustená ďalší deň o 6:00. Wilson pri obhliadke nechá previesť úpravy na strojoch, aby nefungovali správne. Kent pred poradou vyzve Toppera, aby neletel. Ten to odmietne a celé to skončí bitkou. Block potom na porade poverí velením Toppera. Kvôli prevedenej sabotáži, sa piloti nemôžu účinne brániť nepriateľom. Block opäť pripomenie Topperovi jeho otca a ten sa vo formácii prepadne dozadu. Avšak pre napadnutie arabskými pilotmi nemôže byť akcia zrušená a Block do vysielačky prezradí Bensonovi, že za sabotážou stojí Wilson. Potom tiež povie Topperovi, ako to bolo s jeho otcom naozaj. Vďaka tomu sa Topper vráti späť do akcie a podarí sa mu zničiť továreň. Bohužiaľ mu výbuch zničí lietadlo. Na loď sa vráti vo vraku bez podvozku, radaru, paliva aj krídel. Myslí si, že Ramada miluje Kenta a preto sa vráti do prérie. Tam už však na neho čaká Ramada.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Topperovo skutočné meno je Sean, ale vo filme sa objavuje len na jeho preukážke, keď je po prvýkrát u psychiatričky.
  • Rolu admirála Bensona mal pôvodne hrať George C. Scott.
  • Nepriateľské lietadlá sú zhodné s lietadlami z filmu Top Gun, odkiaľ pochádzajú aj letecké zábery.

• Charlie Sheen (Topper Harley) a Jon Cryer (Jim Pfaffenbach) hrali spolu neskôr aj v sitkome Dva a pol chlapa ako strýka Charlieho a Alana Harperovcov

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žhavé výstřely na českej Wikipédii.