Preskočiť na obsah

Horúce strely 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horúce strely 2
Originálny názov Hot Shots! Part Deux
Žáner akčný / komédia / vojnový
Dĺžka 86 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglicky
Rok 1993
Dátum uvedenia 21. máj 1993
Spoločnosť 20th Century Fox
Rozpočet 25 000 000 $
Zárobok 133 752 825 $
Filmový štáb
Réžia Jim Abrahams
Scenár Jim Abrahams
Pat Proft
Produkcia Bill Badalato
Pat Proft
Hudba Basil Poledouris
Kamera John R. Leonetti
Herecké obsadenie
Postupnosť
Predchádzajúci Horúce strely
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Horúce strely 2 (angl. Hot Shots! Part Deux) je americká komédia z roku 1993, ktorá paroduje rôzne filmy, napr. Rambo III, Ponorka, Terminátor 2: Deň zúčtovania, Hviezdne vojny, Wall Street, Delá z Navarone, Total Recall, RoboCop, Základný inštinkt, Apocalypse Now či Predátor. Film režíroval Jim Abrahams.

Film voľne nadväzuje na snímku Horúce strely.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Topper Harley (Charlie Sheen) žije v budhistickom kláštore a privyrába si ako zápasník. Jedného dňa za ním príde plukovník Denton Walters (Richard Crenna) a Michelle Rodham Huddlestonová z CIA (Brenda Bake) so žiadosťou o účasť na záchrannej misii vojakov, ktorých zajal Saddám Husajn. Topper to odmietne, ale keď sa dozvie, že Denton bol zajatý, rozhodne sa odcestovať do Washingtonu. Vo Washingtonu medzitým prezident Thomas Benson (Lloyd Bridges) hostí japonského premiéra Misahoru Sato (Clyde Kusatsu) s manželkou. Prezident Toppera príjme do novej misie a ten potom odíde s Michelle limuzínou do hotela. Druhý deň sa helikoptérou presunú na miesto, kde už na nich čaká Harbinger (Miguel Ferrer), ktorý im oznámi, že zajatcov chcú premiestniť. Členmi misie sú tiež Rabinowitz (Ryan Stiles) a Malý Pes. Následne sa presunú bližšie k táboru. Pri zoskoku sa Topperovi padák zamotá do vetví, takže sa musí odrezať. Topper sa neskôr dostáva do bitky so zakuklenou osobou, z ktorej sa vykľuje Ramada Rodham Hayman (Valeria Golino), bývalá Topperova milenka a teraz ich kontakt. Tá ich vezme skratkou po rieke, kde najprv narazia na kapitána Benjamina Willarda (Martin Sheen) a neskôr aj na Husajnovych vojakov. Záchranci kontrolou skoro prejdú, bohužiaľ ich prezradí Ramada, ktorá je na lodi jedinou ženou. Pri prestrelke prúdu o loď, ale všetci prežijú. Dostanú sa do tábora, kde pri prestrelke zabijú Husajnovych vojakov. Medzitým sa prezident rozhodne, že sa im vydá na pomoc. Topperovi sa podarí zajatcov zachrániť, ale musí sa vydať ešte pre jedného - Dextera Haymana (Rowan Atkinson), manžela Ramady, ktorý je väznený v inej časti tábora, pri Saddámovej vile. Záchranci sa pod paľbou vydávajú k vrtuľníku. Topper sa medzitým dostane do vily, kde už na neho čaká Saddám Husajn (Jerry Haleva). Pri vzájomnom súboji je stav dlho nerozhodný (Topper stihne navyše vybaviť hovor so Saddámvou manželkou Hillary), ale nakoniec získava Husajn navrch. V tej chvíli sa do vily dostáva aj Benson a posiela Toppera hľadať Dextera. Ramada pri návrate k helikoptéry zistí, že Michelle je zradkyňa a pri vzájomnom súboji ju zráža do mora. Topperovi sa podarí Dextera zachrániť a tiež prezident víťazí a Husajna a jeho psa zmrazí a rozbije na drobné kúsočky. Vplyvom tepla však dochádza k opätovnému spojeniu jednotlivých črepín do novej podoby Husajna. Ten sa ich potom snaží zastaviť, ale je zabitý klavírom vyhodeným z lietadla. Ešte predtým si chce Dexter vyfotiť Ramadu s Topperom, ale padá zo skaly do mora a umiera.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Prostredné meno všetkých ženských postáv, Rodham, odkazuje na vtedajšiu prvú dámu USA.
  • Richard Crenna, ktorý hrá plukovníka Dentona Waltersa, vo filme paroduje svoju postavu plukovníka Samuela Trautmana z filmovej série Rambo.
  • Keď sa lode Toppera Harleyho (Charlie Sheen) a Benjamina Willarda (Martin Sheen) míňajú, zavolajú na seba: "Páčil si sa mi vo Wall Street!" To je odkaz na film Wall Street, v ktorom si obaja zahrali.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žhavé výstřely 2 na českej Wikipédii.