Hoskora (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hoskora
potok
Zdrojnica Suchý, Malá Fatra
Ústie Váh
Dĺžka 6,2 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-05-112
Číslo recipienta 4-21-05-6829
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hoskora je potok na rozhraní dolného Turca a Horného Považia, vytvára hranicu medzi okresmi Martin a Žilina.[1] Je to pravostranný prítok Váhu, meria 6,2 km a je tokom III. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Malej Fatre, v podcelku Krivánska Fatra, v časti Krivánske Veterné hole, na juhozápadnom svahu Suchého (1 468 m n. m.), pod Sedlom pod Suchým, v nadmorskej výške približne 1 090 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na juhozápad, preteká Pekelnou dolinou, vytvára oblúk prehnutý na juh a pokračuje na severozápad územím národnej prírodnej rezervácie Suchý. Z pravej strany ďalej priberá prítok (725,4 m n. m.) zo západného svahu Suchého, na krátkom úseku tečie na západ a opäť sprava priberá prítok z oblasti Chaty pod Suchým. Potom tečie juhozápadným smerom, pričom sa výrazne esovito stáča, zľava priberá dva krátke prítoky prameniace severne od kóty 873,8 m, sprava prítok z juhovýchodného svahu Plešela (980,8 m n. m.), opäť zľava prítok vznikajúci severozápadne od kóty 873,8 m. Nasleduje krátky pravostranný prítok z južného svahu Plešela a ľavostranný prítok spod Kľačianskej Magury (1 366,7 m n. m.), vzápätí oblúkom zo severu obteká masív Hrádku (605,8 m n. m.) s rovnomennou prírodnou rezerváciou. Odtiaľ pokračuje západným smerom dolinou Hoskora, pričom po pravom brehu vedie hranica národnej prírodnej rezervácie Krivé a výrazným oblúkom ohnutým na sever sa stáča k ústiu juhojuhozápadným smerom. Z ľavej strany ešte priberá prítok prameniaci severozápadne od kóty 920,8 m a v oblasti Strečnianskeho prielomu ústi pri osade Jánošíkovo v nadmorskej výške cca 367 m n. m. do Váhu.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-10-26]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-10-26]. Dostupné online.