Hugh David Politzer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Hugh David Politzer
americký teoretický fyzik
Narodenie31. august 1949 (73 rokov)
New York, New York, USA
Alma materUniversity of Michigan
Harvard University

Hugh David Politzer (* 31. august 1949, New York, New York, USA) je americký teoretický fyzik.

V roku 2004 získal Nobelovu cenu, spolu s Davidom Grossom z Kalifornskej univerzity a Frankom Wilzcekom, „za objav asymptotickej voľnosti v teórii silnej interakcie“.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v New Yorku. Jeho rodičia Alan a Valerie Politzer boli doktori a pochádzali z Československa. Po druhej svetovej vojne emigrovali do USA. Navštevoval strednú školu Bronx High School of Science a ukončil ju v roku 1966. Svoj bakalársky titul obdržal na Michiganskej univerzite v roku 1969 a doktorát z Harvardovej univerzity pod vedením Sidneyho Colemana v roku 1974.

Vo svojom prvom uverejnenom článku z roku 1973 opísal fenomén asymptotickej voľnosti: čím bližšie sú k sebe kvarky, tým slabšie medzi nimi budú pôsobiť silné jadrové sily[2]

Keď sa kvarky nachádzajú v extrémnej blízkosti, jadrová sila medzi nimi je tak slabá, že sa správajú skoro ako voľné častice. Tento záver, nezávisle objavený v približne rovnakom čase Grossom a Wilczekom na Princetonskej univerzite, bol mimoriadne dôležitý pre rozvoj kvantovej chromodynamiky. S Thomasom Appelquistom hral Politzer taktiež ústrednú rolu pri predpovedi „charmonia“, subatomárnej častice tvorenej charmovým kvarkom a charmovým antikvarkom.

Bol členom tzv. Harvardskej spoločnosti pre vybraných študentov od roku 1974 do roku 1977, keď prešiel na Kalifornský technologický inštitút, kde v súčasnosti pôsobí ako profesor teoretickej fyziky. V roku 1989 účinkoval v menšej role vo filme Fat Man and Little Boy ako fyzik Robert Serber z Projektu Manhattan.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Official Nobel site [online]. [Cit. 2008-03-17]. Dostupné online. (anglicky)
  2. H.D. Politzer. Reliable perturbative results for strong interactions?. Physical Review Letters, 1973, s. 1346–1349. DOI10.1103/PhysRevLett.30.1346.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]