Arthur B. McDonald

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Arthur McDonald
kanadský astrofyzik
Arthur B. McDonald
Narodenie 29. august 1943 (74 rokov)
Sydney, Nové Škótsko, Kanada
Alma mater Dalhousie University
California Institute of Technology
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Arthur B. McDonald
Nositeľ Nobelovej ceny

Arthur Bruce "Art" McDonald (* 29. august 1943, Sydney, Nové Škótsko, Kanada) je kanadský astrofyzik, riaditeľ kanadských neutrínových laboratórií SNOLAB v Sudbury a profesor na Queen's University v Kingstone v provincii Ontário. Spolu s Takaaki Kadžitom získal Nobelovu cenu za fyziku za rok 2015. Bola udelená za objav oscilácie neutrín, ktorý dokazuje, že neutrína majú hmotnosť.

Arthur B. McDonald roku 1965 absolvoval štúdium fyziky na Dalhousie University, doktorát získal na Kalifornskom technologickom inštitúte. V rokoch 19701982 pôsobil ako výskumný pracovník v nukleárnych laboratóriách Chalk River severozápadne od Ottawy. Potom bol až do roku 1989 profesorom fyziky na Princetonskej univerzite. Od tej doby vedie oddelenie výskumu na kráľovninej univerzite v Kingstone. V roku 2011 mu Kanadská kráľovská spoločnosť udelila Medailu Henryho Marshalla Toryho za výnimočný vedecký prínos.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČTK. Nobelova cenu za fyziku udělena za důkaz, že neutrino má hmotu [online]. České noviny, 2015-10-06, [cit. 2015-11-04]. Dostupné online. (po česky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arthur B. McDonald na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]