Hynek Albrecht

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hynek Albrecht (* 5. august 1874, Praha, Rakúsko-Uhorsko – † 1933, Užhorod, vtedy Česko-Slovensko, dnes Ukrajina) bol český amatérsky entomológlepidopterológ. Bol členom Československé společnosti entomologické od roku 1907. Pôsobil dlhé roky na území Slovenska.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Hynek Albrecht sa narodil 5. 8. roku 1874 v Prahe. Po skončení škôl pôsobil ako strojvodca c. k. štátnej dráhy. Neskôr pôsobil ako vrchný oficiál československých štátnych dráh. V roku 1924 pôsobil na území Slovenska v Leviciach, od roku 1925 v Bojnických kúpeľoch v okrese Prievidza. Hynek Albrecht zomrel asi v júli 1933 na území Podkarpatskej Rusi v Užhorode.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

V entomológii sa venoval hlavne motýľom (Lepidoptera). Počas svojho pôsobenia v Čechách zbieral hmyz hlavne v južných Čechách, predovšetkým v okolí Veselí nad Lužnicí. V období svojho pôsobenia na Slovensku robil lepidopterologické zbery hlavne v okolí Levíc a Prievidze. Niektoré svoje faunistické údaje zhrnul v svojich krátkych prácach, ktoré zverejňoval v Časopise Čs. společnosti entomologické.

Jeho zbierka motýľov (Lepidoptera) je od roku 1934 uložená v Národním muzeu v Prahe.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Koleška, Z.: 1979, Zprávy Čs. spol. ent. při ČSAV, Praha, 15: 4.
  • Okali, I. et al.: 1996, Slovník slovenských zoológov so vzťahmi k územiu Slovenska. Stimul, Bratislava, 8.
  • Gaedike, R. & Groll, E. K. eds. 2001, Entomologen der Welt (Biografien, Sammlungsverbleib). Datenbank, DEI Eberswalde im ZALF e. V.: „Hynek Albrecht“: (internet).