ICE kontakt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ICE kontakt (z angl. In case of emergency) je zvýraznené telefónne číslo v mobilnom telefóne, ktoré umožňuje ľudom prvého kontaktu v prípade nehody - záchranárom, hasičom, policajtom a pod. - identifikovať postihnutých, kontaktovať ich najbližších a získať tak dôležité informácie o postihnutej osobe a pod. Telefónne číslo by malo mať tvar "ICE - kontakt pre núdzové prípady". Je možné uviesť aj viacero kontaktov, ako napríklad: ICE1, ICE2, ICE - otec, ICE-sestra a pod.

ICE program nie je oficiálnou iniciatívou záchranných služieb.

Podobné kampane prebehli vo viacerých krajinách Európy s rôznymi ohlasmi. Vo Veľkej Británii a v Izraeli šlo skôr o možnosť identifikácie obetí, nie o telefonovanie príbuzným.

Existujú aj nálepky, ktoré sa môžu nalepiť na mobilný telefón a upozornia tak záchranárov, že človek myslel na podobné prípady a je koho kontaktovať [1].

Rozporuplnosť projektu[upraviť | upraviť zdroj]

Jedinou nespornou výhodou je teoretická možnosť zistenia telefónneho čísla postihnutej osoby v cudzojazyčnom prostredí, kedy nie je iná možnosť získania údajov.

Jednotky prvého kontaktu u nás nevyužívajú takúto možnosť, pretože to nie je ich úlohou. Ich prvoradou úlohou je zabezpečiť prežitie a prevoz postihnutého do nemocničného zariadenia. Mobilný telefón je považovaný za osobný majetok a údaje v ňom sú považované za súkromné, čiže už ich čítanie je porušením práva na súkromie chráneného zákonom.

Použitie ICE čísla je dosť nepravdepodobné, pretože musí byť splnená kombinácia viacerých podmienok napr. osoba nie je schopná komunikácie + nemá doklady + má mobil + mobil funguje a nie je zablokovaný + záchranári nutne potrebujú dôležitú informáciu + "ICE osoba" je dostupná ... Navyše, ak je osoba zdravotne postihnutá (cukrovka, kardiostimulátor, epilepsia a pod.), má obvykle na tento účel príslušnú kartičku na ktorej sú potrebné údaje.

V prípade straty (krádeže) mobilu môžu ICE kontakty predstavovať bezpečnostné riziko.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]