Igman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Igman
pohorie
Štát Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Časť Dináre
Súradnice 43°47′S 18°15′V / 43,783°S 18,250°V / 43.783; 18.250
Najvyšší bod Crni vrh
 - výška 1 502 m n. m.
Geologické zloženie vápenec
poloha v Bosne a Hercegovine
poloha v Bosne a Hercegovine
Wikimedia Commons: Igman
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Igman je pohorie v centrálnej časti Bosny a Hercegoviny a jedno z čiastkových pásiem Dinárských hôr. Nachádza sa priamo na juhozápade Sarajeva, nad mestskou časťou Ilidža, v susedstve pohoria Bjelašnica. Najvyšší vrchol celého pohoria je Crni vrh (1502 m), čo je zo všetkých pohorí v okolí hlavného mesta najmenej. V pohorí Igman bola tiež nameraná najnižšia teplota v celej krajine (-43 °C). Keď je príjemné počasie, možno z najvyššieho z vrcholov vidieť až do Čiernej Hory a k Jadranskému moru.

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Igman je populárnou destináciou na zimné športy, ale rovnako aj na letnú turistiku. Počas 14. zimných olympijských hier v roku 1984 boli tunajšie športové zariadenia využívané práve na hry, spolu s tými na horách Jahorina a Bjelašnica; práve na týchto troch pohoriach sa konala veľká časť súťaží.

Z tohto obdobia (polovica 80. rokov) tiež pochádza veľká časť tunajších športových zariadení a ďalších dôležitých budov. Mnoho z nich utrpelo ťažké škody počas vojny v 90. rokoch 20. storočia. V súčasnosti sa plánuje s vybudovaním novej lanovej dráhy, ktorá by začínala na okraji Ilidže, prilákala viac turistov a zabezpečila kvalitnejšie služby.[chýba zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Igman

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Igman na českej Wikipédii.