Imrich Borbély

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Imrich Borbély
slovenský komunálny politik, bývalý primátor Trnavy
Narodenie30. august 1952 (65 rokov)
Trnava

Ing. Imrich Borbély (* 30. august 1952, Trnava) bol slovenský komunálny politik, bývalý primátor Trnavy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine lekárnika a učiteľky. Základnú školu navštevoval v Trnave na vtedajšej Engelsovej ulici. Okrem školských povinností sa venoval hudbe (klavír, gitara), jazykom (nemčina, angličtina), cyklistike a plávaniu. Navštevoval dramatický a tanečný krúžok. Po maturite na trnavskom Gymnáziu (1967 – 1970) vyštudoval prevádzku a ekonomiku leteckej dopravy na Vysokej škole dopravnej v Žiline (1970 – 1975), kde okrem vysokoškolského diplomu získal aj pilotný diplom na jednomotorové športové lietadlá. V rokoch 1975 – 1989 pracoval v rôznych technicko-hospodárskych funkciách v leteckej doprave, investičnej výstavbe, konštrukcii a vývoji.

V novembri 1989 založil podnikovú organizáciu Verejnosti proti násiliu vo výrobnom družstve Rozvoj v.d. v Trnave a začal sa verejne angažovať. Vo februári 1990 bol kooptovaný za poslanca pléna MsNV v Trnave. Dňom 1. apríla 1990 bol zvolený za predsedu MsNV v Trnave. Zvíťazil v prvých slobodných komunálnych voľbách v novembri 1990 (ako nezávislý kandidát s podporou KDH, DS, VPN, SZ, SS a ČSSP). 13. decembra 1990 sa po zložení slávnostného sľubu ujal funkcie primátora mesta Trnava na funkčné obdobie 1990 – 1994.

Spolu s prednostom novovzniknutého mestského úradu Jurajom Tibenským vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné pre fungovanie mestskej samosprávy. Spolu tiež načrtli víziu ďalšieho smerovania mesta a jeho samosprávy. Za najväčšie úspechy počas jeho pôsobenia možno považovať obnovenie trnavskej univerzity (1992), vybudovanie viacerých mestských športovísk a založenie mestskej polície (1991). Počas svojho funkčného obdobia podporoval rozvoj kultúry, športu, mládeže a medzinárodných vzťahov a zaslúžil sa rozšírenie počtu družobných miest a obcí. Pozornosť venoval aj zdravotne postihnutým a na zdraví ohrozeným deťom, seniorom a iným občanom odkázaným na pomoc.

Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. Je členom talianskeho rytierskeho rádu Ordine Maestri Coppieri di Aleramo. Absolvoval Letnú Univerzitu Urbanizmu (Szombathely, Maďarsko), odbornú stáž v Holandsku a školenia v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Bol ocenený pamätnými medailami prezidenta SR Michala Kováča, pápeža Jána Pavla II., Trnavskej Univerzity a Mesta Trnava.

V komunálnych voľbách v roku 1994 sa rozhodol nekandidovať a z verejného života sa stiahol.

S prvou manželkou Alžbetou r. Zacharovou má štyri deti (Marek 1976, Hana 1978, Pavol 1980, Jana 1986). Od roku 2004 žije v obci Hájske so svojou druhou manželkou Miroslavou Ormandyovou.

V marci 2015 mu bolo udelené čestné občianstvo mesta Trnava za prínos pri obnove samosprávy.