Imrich Godin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Imrich Godin
slovenský operný spevák, vysokoškolský pedagóg
Narodenie17. júl 1907
Vráble
Úmrtie13. apríl 1979 (71 rokov)
Bratislava
BydliskoVráble, Bratislava, Viedeň
Národnosťslovenská

Imrich Godin (* 17. júl 1907, Vráble – † 13. apríl 1979, Bratislava) bol slovenský operný spevák a vysokoškolský pedagóg.[1]

Pôvod rodu[upraviť | upraviť kód]

Prvá písomná zmienka o rode Godin pochádza zo 16. storočia v Škótsku. Prvý známy člen rodu Godin v 17. storočí prichádza už so šľachtickým titulom do Bavorska a neskôr do Rakúska. Neskôr ho odvelili ako dôstojníka – kyrysníka do Uhorska. A tak sa Godinovci dostali do Tekovskej župy, teda do mesta Vráble.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Rodinná krypta Godinovcov

Detské i mládenecké roky prežil mladý Imrich v meste Vráble. Ľudovú školu a gymnázium absolvoval v Nových Zámkoch. Po absolvovaní Hospodárskej vysokej školy v Debrecíne (rok 1928) odišiel do Viedne, kde sa venoval štúdiu spevu. Neskôr pôsobil na univerzitách v Paríži, Berlíne, Ríme a v Miláne. V období rokov 1935 – 1942 pôsobil ako sólista Štátnej opery vo Viedni. Je pochovaný v rodinnej krypte s kaplnkou na mestskom cintoríne vo Vrábľoch. Jeho potomkovia žijú dodnes v Nemecku.

Tvorba[upraviť | upraviť kód]

Vytvoril hlavné úlohy v operách Bohéma, Tosca, Madama Butterfly, Rigoletto, Trubadúr, Aida, Rusalka a iné. Všetky úlohy spieval v pôvodnom jazyku. Od roku 1946 účinkoval ako sólista a režisér opery Štátneho divadla v Košiciach. Ako hudobný pedagóg na fakulte v Bratislave vychoval mnohých operných spevákov.

V roku 1994 sa uskutočnil 1. ročník medzinárodnej speváckej súťaže Imricha Godina. V súčasnosti nesie súťaž názov Iuventus Canti.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Elena Blahová-Martišová. Slávny Imrich Godin [online]. Bratislava : Opera Slovakia, 2014-04-13, [cit. 2015-05-17]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]