Inaugurácia Rudolfa Schustera

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Inaugurácia Rudolfa Schustera
Slávnostná schôdza NR SR
Flag of the President of Slovakia.svg
štandarda prezidenta Slovenskej republiky
Základné informácie
dátum15. jún 1999
čascca. 12.00
miestoReduta, Bratislava
organizátorNR SR
Účastníci
zvolený prezidentRudolf Schuster
končiaci prezidentMichal Kováč
ústavní činiteliaJozef Migaš
predseda NR SR,
Mikuláš Dzurinda
predseda vlády SR,
Milan Čič
predseda ÚS SR
Nadväzujúce inaugurácie
Predchodca Inaugurácia Michala Kováča Prvá inaugurácia Ivana Gašparoviča Nástupca
Rudolf Schuster, prvý slovenský prezident priamo zvolený občanmi

Inaugurácia prezidenta Rudolfa Schustera sa uskutočnila v utorok 15. júna 1999[1] v Bratislave v budove Slovenskej filharmónie zvanej Reduta na námestí Eugena Suchoňa 1.[2]

Priebeh inaugurácie[upraviť | upraviť zdroj]

Prezident Schuster napoludnie zložil do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky Milana Čiča sľub. Text sľubu je presne stanovený Ústavou Slovenskej republiky[3] (čl. 104, ods. 1) a znie nasledovne:

Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony.
– Ústavou predpísaný sľub

Potom ako prezident prečítal text sľubu, jeho zloženie potvrdil podaním ruky predsedovi Ústavného súdu a následne text sľubu podpísal, Milan Čič osvedčil, že ústavný akt prebehol v súlade so základným zákonom štátu a vyhlásil, že sa Rudolf Schuster ujal funkcie prezidenta Slovenskej republiky na obdobie piatich rokov.

Na znak toho, že sa prezident ujal úradu zaznela Slovenská hymna a z nábrežia Dunaja bolo vypálených 20 delostreleckých sálv.

Prezident potom predniesol prejav, v ktorom okrem iného povedal, že chce zjednocovať politickú scénu.[4]

Ďalší program[upraviť | upraviť zdroj]

Popoludňajší program okrem iného obsahoval aj ďakovnú bohoslužbu Te Deum, či tlačová beseda v Dome novinárov na Župnom námestí.[5] Traja najvyšší ústavní činitelia pri príležitosti inaugurácie prezidenta symbolicky zviazali tri Svätoplukove prúty ako symbol ich perspektívnej spolupráce a hľadania jednoty v rôznosti.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prezidenti SR: Rudolf Schuster - prvý prezident volený občanmi [online]. www.finance.sk, [cit. 2019-08-02]. Dostupné online.
  2. Kontakty | Slovenská filharmónia [online]. www.filharmonia.sk, [cit. 2019-08-02]. Dostupné online.
  3. BERKA, Adam (zostavovateľ). Ilustrovaná Ústava Slovenskej republiky. Bratislava : 82 Bøok & Design Shõp, 2017. ISBN 978-80-972686-0-2. S. čl. 104 ods. 1.
  4. A.S, Petit Press. miesto pre RUDOLFA SCHUSTERA, prezidenta SR Prezident sa neurazil, ale je mu ľúto, že na inauguráciu neprišiel V. Mečiar [online]. www.sme.sk, [cit. 2019-08-02]. Dostupné online.
  5. A.S, Petit Press. Inaugurácia R. Schustera do úradu si vyžiada v Bratislave viaceré dopravné uzávery [online]. www.sme.sk, [cit. 2019-08-02]. Dostupné online.
  6. A.S, Petit Press. Chronológia pôsobenia Rudolfa Schustera vo funkcii prezidenta [online]. domov.sme.sk, [cit. 2019-08-02]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]