Ivan Krno

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dr. Ivan Krno, po emigrácii Dr. Ivan Kerno, (* 26. september 1891, Myjava – † 17. apríl 1961, New York) bol významný slovenský právnik a diplomat v službách medzivojnového Česko-Slovenska.

Narodil sa na Myjave v rodine advokáta dr. Janka Krnu (1860 – 1926) a jeho manželky Emílie rod. Fajnorovej. Vyštudoval právo v Budapešti a Paríži a ako prvý zložil advokátsku skúšku v slovenskom jazyku po vzniku Česko-Slovenska.

Po vzniku ČSR pôsobil ako diplomat na veľvyslanectvách vo Viedni, Budapešti a Paríži. Bol členom česko-slovenskej delegácie pri vyjednávaní o Trianonskej mierovej zmluve (ako tajomník Štefana Osuského), neskôr bol vyslancom Česko-Slovenska v pri medzinárodnom súde v Haagu v Holandsku a zúčastnil sa tiež ako člen delimitačnej komisie Prvej viedenskej arbitráže v roku 1938.

V rokoch 1946 – 1952 pôsobil ako prvý právny poradca Organizácie Spojených národov a námestník generálneho tajomníka OSN pre právne otázky. Po Februári 1948 ostal žiť v emigrácii v USA.

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

David face.png Tento článok týkajúci sa biografie osobnosti je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikipédii tým, že ho doplníš a rozšíriš.