Ivan M. Havel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan M. Havel
Ivan M. Havel v roku 2017
Ivan M. Havel v roku 2017
Narodenie11. október 1938 (81 rokov)
Praha, Československo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ivan M. Havel

Doc. Ing. Ivan M. Havel, CSc., Ph.D. (* 11. október 1938, Praha) je vedecký pracovník a bývalý riaditeľ Centra pre teoretické štúdie, spoločného pracoviska Karlovej univerzity a AV ČR. Je šéfredaktor časopisu Vesmír.
Je brat bývalého českého prezidenta Václava Havla, s ktorým patril medzi zakladateľov Občianskeho fóra.[1] Jeho manželka Dagmar je dcéra slovenského fyzika Dionýza Ilkoviča.

Vyštudoval odbor Automatizácia a počítače na Elektrotechnickej fakulte ČVUT v Prahe. V roku 1971 získal doktorát na univerzite v Berkeley v Kalifornii. Na začiatku 90. rokov sa habilitoval v odbore umelej inteligencie na 3. lekárskej fakulte UK v Prahe.

V súčasnej dobe pracuje v Centre pre teoretické štúdie pri Karlovej univerzite a AV ČR,[2] kde sa zaoberá okrem iného kybernetikou, umelou inteligenciou, robotikou, kognitívnymi vedami a filozofickými otázkami, ktoré s týmito disciplínami súvisia a kde vedie dvojsemestrálny transdisciplinárny seminár.[3]

V roku 2008 dostal Zlatú medailu Karlovej univerzity.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. MÜLLEROVÁ, Alena; HANZEL, Vladimír. Albertov 16:00 Príbehy zamatovej revolúcie. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN 978-80-7422-002-9. Kapitola Slovníček, s. 270.
  2. Centrum pro teoretická studia
  3. Přirozené a umělé myšlení

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]