Ján González de Castrillo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján González de Castrillo
Ján González de Castrillo
Narodenieasi 1430
Sahagún, Španielsko
Úmrtie11. jún 1479
Salamanca, Španielsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján González de Castrillo

Sv. Ján González de Castrillo alebo Ján zo Sahagun, tiež Ján Sahagunský (asi * 1430, Sahagún, Španielsko - † 11. jún 1479, Salamanca, Španielsko) bol kňazom augustiniánskeho rádu. Katolícka cirkev ho uctieva ako svätca.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ján González de Castrillo sa narodil v Sahagúne v Španielsku asi v roku 1430, presný dátum nie je známy. Pre svojich rodičov bol dieťaťom takmer vymodleným a dostalo sa mu v rodine láskyplnej starostlivosti. Snažili sa ho hmotne zabezpečiť a preto ho určili pre duchovnú dráhu. Vzdelanie dostal u benediktínov. V dvadsiatich rokoch bol spoločníkom biskupa z Burgosu, ktorý ho tiež v roku 1456 vysvätil za kňaza. Jeho obľúbeným miestom bol kostol burgoského kláštora augustiniánov, kde sa tiež Ján stal svedkom zázračného uzdravenia človeka postihnutého dnou, ktorý prosil pri kríži.

Jána ale tento život neuspokojoval, túžil po dokonalejšej službe Bohu a po sústredenom živote. Vyprosil si u biskupa uvoľnenie, zriekol sa všetkého, čo mu biskup za zotrvanie ponúkal a vzal iba chudobné miesto kaplána kostola sv. Agáty v Burgose, o ktoré sám biskupa požiadal. V tridsiatich rokoch v roku 1460 sa odobral do Salamanky, kde štyri roky študoval. Stal sa známym rečníkom vo veci duchovnej tematiky. Žil veľmi asketicky a konal kajúce skutky. Podarilo sa mu pomocou modlitieb a sebazaprením uzmieriť dva šľachtické rody, ktoré boli znepriateľené, aj keď sa to neobišlo bez preliatia krvi. Ján ochorel a pred zložitou operáciou dal sľub, že pokiaľ prežije, stane sa rehoľníkom. Operácia dopadla dobre, Ján sa uzdravil a podľa svojho sľubu vstúpil do kláštora. Jeho pôsobiskom sa stal kláštor augustiniánov pustovníkov v Salamanke. Dňa 28. augusta 1464, v deň sviatku zakladateľa rádu - sv. Augustína, veľkého teológa a biskupa, zložil slávne sľuby. Pomerne skoro bol potom zvolený za priora kláštora.

Ján bol horlivým kazateľom a spovedníkom. Preslávil sa ako ochranca a podporovateľ prostých robotníkov. Úplne neskrývane z kazateľnice Ján kritizoval neduhy vtedajšej doby, ako bol útlak chudobných či pohoršujúce odievanie, ktoré v tej dobe nosili ženy. Veľmi málo spal, veľa času trávil modlitbou. Modlitbou sa pripravoval na slávenie svätej omše, ktorú slúžil denne ráno. Jeho slávenie sa podľa legiend zvyčajne neobišlo bez mystických zážitkov. Bol veľkým ctiteľom Najsvätejšej Sviatosti.

Rozpráva sa, že istá žena zviedla mladíka, ten sa u Jána vyspovedal, načo ho Ján priviedol k pokániu a mladík za čas vstúpil do kláštora. Žena, ktorá mladíka zviedla, prorokovala Jánovi do roka smrť. To sa skutočne stalo a Ján za rok zomrel na otravu jedom. Zomrel pripravený na stretnutie s Bohom a s modlitbou za nepriateľov. To bolo v roku 1479, kedy mal Ján 49 rokov. Pochovaný bol v Salamanke, vo svojom pôsobisku. Kanonizovaný bol roku 1690.

Citáty[upraviť | upraviť zdroj]

Kazateľ musí byť v srdci odhodlaný hlásať pravdu, i keď by mal za ňu podstúpiť smrť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jan González de Castrillo na českej Wikipédii.