Ján Guráň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Guráň
slovenský umelecký maliar
Narodenie17. november 1960 (59 rokov)
Ružomberok, Slovensko
Národnosťslovenská

Ján Guráň (* 17. november 1960, Ružomberok) je slovenský umelecký maliar.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Ján Guráň sa narodil 17. novembra 1960 v Ružomberku. Detstvo prežil najskôr v obci Liptovská Štiavnica a potom v obci Likavka, kde aj navštevoval Základnú školu. Už od útleho detstva sa venoval maľovaniu, modelovaniu a svojimi malými dielkami, už vtedy získal nejedno ocenenie. V rokoch 1971 – 1977 navštevoval Ľudovú školu umenia. Jeho učiteľom kresby a maľby bol významný reštaurátor diel Majstra Pavla z Levoče – Juraj Maták.

Modelovaniu sa priúčal pri Kataríne Zajacovej a akademickom maliarovi Jánovi Kudličkovi. Od roku 1976 – 1980 študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej. Začiatkom 80. rokov sa zoznámil s prof. Kornelom Smržíkom a bol spoluorganizátorom tvorivých stretnutí v krajine pri Oravskej priehrade.

Za jeho prvé úspechy môžeme považovať roky, keď bol na vojenskej službe, kedy začal maľovať na keramické taniere a dostal ocenenie za najkrajšie olejomaľby. Neskôr sa dostal k maľbe na plátno a maľoval aj na steny. Na začiatku tvoril maľbu na tanieroch, fľašiach a rôzne malé miniatúry s motívmi kvetov, zátiší a portrétov pre kamarátov. Jeho maľované miniatúry zdobia nejednu domácnosť. Počas výstavby sídliska Tvrdošín – Medvedzie sa zoznámil s akad. maliarkou Máriou Medveckou, viackrát Jána Guráňa pozvala do svojho rozľahlého a presvetleného ateliéra.

V súčasnosti sa venuje svojej milovanej záľube – stvárňuje olejomaľbu na plátne, kde predstavuje krajinky a architektúru Liptova. Obľúbeným motívom sú monumentálne školské schody s balustrádou a dominantným kostolom sv. Andreja. Svoje diela vystavuje v spolupráci s riaditeľom Galérie umenia vo Vlkolínci p. Marcelom Koleštíkom, no nielen tam.

4. – 5. júna 2010 bol pozvaný na návštevu do moravského mesta Kroměříž, ktoré patrí do zoznamu UNESCO, kde vystavoval svoje diela spolu s ostatnými amatérskymi maliarmi a maľovali aj naživo. V lete 8. augusta 2010 v Galérii ľudového umenia vo Vlkolínci sa konala vernisáž výstavy Srdce na dlani, kde vystavoval svoje diela, ktoré boli predmetom výmennej výstavy v Báčskom Petrovci vo Vojvodine v Srbsku.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]