Ján z Dukly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý Ján z Dukly
poľský mních
poľský mních
Narodenieokolo 1414
Dukla, Poľsko
Úmrtie29. september 1484
Ľvov, Poľsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján z Dukly

Svätý Ján z Dukly (* okolo 1414, Dukla, Poľsko - † 29. september 1484, Ľvov, Poľsko) bol poľský mních.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meštianskej rodine. Študoval v rodnom meste, neskôr v Krakove. V mladosti pobýval v pustovni na hore Zaśpit v dedine Trzcina pri Dukle v juhozápadnom Poľsku pri dnešnej hranici so Slovenskom. Okolo roku 1440 vstúpil do františkánskeho rádu. Stal sa predstaveným kláštora v Krosne a v Ľvove. Po reformách rádu františkánov, uskutočnených sv. Bernardínom zo Sieny a vzniku kláštorov Bernardínov v Poľsku (vďaka pôsobeniu Jána Kapistrána), sv. Ján z Dukly prestúpil vo svojich šesťdesiatich rokoch do rádu Bernardínov. Pôsobil v ich kláštoroch v Poznani a Ľvove. Ku koncu života stratil zrak. Zomrel 29. septembra 1484 a bol pochovaný v Ľvove v kostole Bernardínov.

Svätorečenie[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti sa stal objektom uctievania, v roku 1733 bol blahorečený. Od roku 1948 prebiehal v Ríme proces vedúci k jeho svätorečeniu. K tomu došlo 10. júna 1997 v Krosne, pri príležitosti návštevy pápeža Jána Pavla II. v Poľsku.

V ikonografii je zobrazovaný ako slepý vo františkánskom habite, osvietený lúčmi svetla. Je uctievaný tiež pravoslávnou cirkvou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ján z Dukly