Jörmungandr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thor bojuje s Jörmungandrom (maľba Der Kampf des Thor mit der Schlange des Midgard od Johanna Füssliho).

Jörmungandr, Jormungand, Jörmungand, Midgardsormr (Midgardský had) je v severskej mytológii morský had, súrodenec vlka Fenrira a bohyne Hel. Narodil sa ako prostredný potomok obryne Angrbody a boha Lokiho. Podľa Eddy zobral Odin Lokiho deti a hada hodil ho do oceánu, ktorý obklopoval Midgard. V mori narástol do obrovských rozmerov, tak, že bol schopný obopnúť celý svet a zahryznúť do vlastného chvosta (odtiaľ pochádza aj jeho ďalšie pomenovanie Had Sveta).

Príbehy[upraviť | upraviť zdroj]

Jörmungandr sa stretáva s Thorom v troch príbehoch:

Zdvíhanie mačky[upraviť | upraviť zdroj]

Thor dostal za úlohu pokúsiť sa zdvihnúť obrovskú šedú mačku obrieho kráľa Útgarda-Lokiho. Mačka bola v skutočnosti Jörmungandr a Thor jej nedokázal zdvihnúť ani len jednu nohu. Potom mu kráľ prezradil, kto mačka v skutočnosti bola a Thor si zaumienil, že sa s hadom ešte stretne.

Thorovo rybárčenie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý súboj sa odohral pri rybačke Thora s obrom Hymirom. Ako návnadu použil Thor voliu hlavu, ktorú zavesil na silný hák. Jörmungandr sa chytil, ale keď ho už Thor vyťahoval z vody a chystal sa preraziť mu hlavu svojim kladivom, obor Hymir presekol od strachu lano udice a oslobodil hada.

Súmrak bohov[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý, a zároveň posledný súboj sa odohral počas Ragnaröku, keď had vystúpil z mora a otrávil svojim dychom vzduch. Thor ho zabil, no sám však prešiel len deväť krokov a padol taktiež mŕtvy, otrávený hadím jedom.

Pramene[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné zdroje, ktoré nám ponúkajú informácie o hadovi sú Prozaická Edda, Húsdrápa, Hymiskvida, a Völuspá.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jörmungandr

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jörmungandr na anglickej Wikipédii.