Fenrir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
"Spútanie Fenrisa" (1909) Dorothy Hardy.

Fenrir (starosev.obyvateľ močiara“), Fenrisúlfr (starosev. „vlk Fenris“), Hródvitnir (starosev. „slávny vlk“), alebo tiež Vánagandr (starosev. „príšera rieky Ván“) je v severskej mytológií hrôzostrašný vlk. Je spomenutý v Poetickej Edde, Prozaickej Edde a Heimskringle. V oboch Eddách je Fenrir otec vlkov Skölla a Hatiho Hródvitnisson, synom Lokiho a je predurčený zabiť boha Odina počas udalostí Ragnaröku, avšak bude zabitý Odinovým synom Vídarrom.

V Prozaickej Edde sú ďalšie informácie o Fenrirovi, vrátane jeho rýchleho rastu a spútania zato, že ukúsne Týrovi pravú ruku. Fenrirova podobizeň je zobrazená na rôznych predmetoch a v literatúre.

Svedectvá[upraviť | upraviť zdroj]

Poetická Edda[upraviť | upraviť zdroj]

Fenrir sa spomína v troch strofách básne Völuspá a dvoch strofách básne Vafþrúdnismál. V 40. strofe básne Völuspá prezrádza völva Odinovi, že na východe sedí stará žena v lese Járnvidr „a chová tam Fenrirových potomkov. Jeden z nich bude naháňať mesiac v trollej koži “. Neskôr v básni völva predpovedá, že Odina zje Fenrir počas Ragnaröku:

"Bitka bohov" (1882) Friedrich Wilhelm Heine.
Potom naplní sa druhý
Hlínov zármutok,
keď Odin do boja,
s vlkom ide
a Beliho vrah,
proti Surtrovi.
Nato drahý priateľ
Friggin padne.

V nasledujúcich strofách völva opisuje, že Odinovo „vysoké dieťa Triumfu Otca“ (jeho syn Vídarr) príde a zabije beštiu a s jeho rukami zabodne meč do srdca „Hvedrungrovho syna" – pomstí tak smrť svojho otca. V prvej z dvoch strof spomínajúcich Fenrira vo Vafþrúdnismály sa Odin pýta múdreho jötunna Vafþrúdnira:

„Veľa som cestoval, veľa som vyskúšal,
často skúšal som Sily;
odkiaľ príde slnko do jemného neba,
keď Fenrir zaútočil na toto? “

V nasledujúcej strofe Vafþrúdnir odpovedá, že Sól (tu spomínaná ako Álfrödull) ponesie dcéra pred Fenrirovým útokom na ňu, a že dcéra by mala pokračovať v púti jej zosnulej matky po nebesiach.

Prozaická Edda[upraviť | upraviť zdroj]

V Prozaickej Edde sa Fenrir spomína v troch knihách: Gylfaginning, Skáldskaparmál a Háttatal.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fenrir na anglickej Wikipédii.