Freya (bohyňa)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Freya je v severskej mytológii krásna bohyňa z rodu Vanov, rovnako ako jej brat Frey. Jej otec je Njörd. Freya je bohyňa plodnosti a úrody, lásky, krásy, vojny a čarodejníctva. Literárne zdroje ju spomínajú ako kňažku bohov, ktorá najlepšie ovláda mágiu Vanov. Spája sa aj s veštením a veštcami. Jej manželom bol Ódin, ktorý však odišiel na ďalekú cestu a Freya ho oplakávala slzami z červeného zlata. Oficiálnou Ódinovou manželkou je síce Frigg, ale Freya je jeho partnerkou. Spolu s Ódinom padne v boji, smrť ju čaká len o chvíľu skôr než Ódina.

Freya vlastní koč ťahaný mačkami (hranostajmi), nádherný náhrdelník Brisingamen, kanca Hildisvina so zlatými štetinami a sokolie rúcho. Má dcéru Hnóss, známu až nebezpečnou krásou. Pri svojich cestách si dávala rôzne mená, ako Mardöll, Hörn, Gefn alebo Sýr. Medzi jej rastliny patrí: prvosienka, imelo, ruža, mak, cipriš, sedmokráska, jahodník, myrta, ďatelina, myrhovník, styrač a santal červený.

Na žiadosť Frigg jej Ódin prenecháva všetkých bojovníkov, ktorí zomreli pri súboji o nejakú ženu. Okrem toho Freya dohliada na polovicu všetkých padlých bojovníkov. Tí odchádzajú do Fólkvangu, jej sídla v Ásgarde. Tam žijú v sieni zvanej Sessrúmnir.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]