Július Tatár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Július Tatár
slovenský filatelista, obchodník, fotograf a entomológ
Narodenie4. apríl 1898
Žilina, Slovensko
Úmrtie23. marec 1987 (88 rokov)
Žilina, Slovensko

Július Tatár (* 4. apríl 1898, Žilina - † 23. marec 1987, Žilina) bol slovenský filatelista, obchodník, fotograf a amatérsky entomológ. Bol aj jedným zo zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline. Verejnosti je známy hlavne ako filatelista, lebo bol nestor organizovanej filatelie v Žiline a tiež jedným z predsedov Čs. zväzu filatelistov v Žiline.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Patril k skupine zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline na jej mimoriadnom valnom zhromaždení dňa 12. marca 1941, kedy boli prijaté i stanovy tejto spoločnosti. V čase jej vzniku býval v Žiline - Námestie slobody.

Počas svojich entomologických aktivít sa venoval prevažne výskumu hmyzu z rôznych radov, ale tiež fotografovaniu a filmovaniu. Fotograficky zabezpečoval dokumentáciu entomologických aktivít pri niektorých významnejších akciách tejto spoločnosti. Dňa 14.10.1945, na poslednom valnom zhromaždení prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline venoval do archívu spoločnosti 12 fotografií z konania najvýznamnejšej entomologickej výstavy, ktorú táto spoločnosť zorganizovala v roku 1942 v Žiline. Jeho zbierka hmyzu sa pravdepodobne nezachovala. Nie je známe, že by bol publikoval niektorú prácu z odboru entomológie z územia Slovenska.

Iné aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Je známy aj ako veľmi aktívny člen v rôznych iných aktivitách mesta Žilina: (podnikateľské, kultúrne, školské a pod.).

Počas svojho života pracovne pôsobil v Žiline ako obchodník.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.
  • Gáťa, O.: 2001, Július Tatár - nestor organizovanej filatelie v Žiline, In: Zborník prednášok, XVIII. dni filatelie Slovenska. Žilina 7. a 8. júl 2001.