Jack London

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jack London
Jack London v roku 1900
Jack London v roku 1900
Osobné informácie
Narodenie 12. január 1876
  San Francisco, USA
Úmrtie 22. november 1916 (40 rokov)
  Glen Ellen, Kalifornia
Zamestnanie pisateľ fikcie a nefikcie; novinár
Dielo
Ovplyvnený
Podpis Jack London, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Jack London
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na Commons Jack London
(multimediálne súbory na commons)

Jack London vlastným menom John Griffith Chaney (* 12. január 1876, San Francisco – † 22. november 1916, Glen Ellen) bol americký spisovateľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Hrob Jacka a Charmiana Londonových

Narodil sa ako polosirota (bol nemanželským synom pána Chaneyho) bol banik a robotnik Jeho otec bol talentovaný samouk, ktorý sa stal astrológom, jeho matka bola výstredná žena z majetnej Ohioskej rodiny. Svojho otca nikdy nevidel, preto má meno po svojom nevlastnom otcovi (John Griffith London), kým jeho matka Jacka Londona porodila a aj ho pochovala. Po dokončení strednej školy začal navštevovať univerzitu, ktorú však nedokončil. London pracoval v rôznych zamestnaniach a v rokoch 1897 a 1898 sa zúčastnil na výprave za zlatom na Yukon. Bližšie informácie o zlatej horúčke pozri: Zlatá horúčka na Klondike

Po celý život bol samoukom, ktorý obdivoval Darwina a Nietzscheho.

Bol členom socialistickej strany a odborov, uznával Marxa a socializmus. No pred smrťou vystúpil zo socialistickej strany a napísal, že "kapitalizmus nie je nič iné, ako zbastardený socializmus". Osobne vyznával individualizmus, teda osobitosť každého človeka, preto sa v jeho prácach objavovali črty obhajoby vtedy neuznávaných amerických indiánov, či eskimákov.

Začal publikovať v novinách, čoskoro sa stal známym a bohatým, zrejme najlepšie plateným vo svojej dobe. Kúpil si jachtu a vydal sa na cestu okolo sveta. Ako spisovateľ bol veľmi aktívny, napísal viac ako 50 kníh. Jeho knihy boli veľmi obľúbené, pretože London písal realisticky (čerpal námety z vlastného života). Žil na svojom ranči v Kalifornii. Napriek svojim vysokým príjmom mal stále finančné problémy. Celý život sa trápil s alkoholom.

40-ročný London spáchal samovraždu v kalifornskom Glen Ellene - otrávil sa morfínom.[chýba zdroj]

Charakteristika tvorby[upraviť | upraviť zdroj]

Spracoval životné príbehy individualít, ktoré musia bojovať o svoju existenciu. Vyjadroval názor, že život človeka má zmysel len vtedy, ak musí bojovať o určitý cieľ. Často ako hlavná postava vystupuje zviera, hlavne pes. Vyjadruje presvedčenie, že právo na prežitie má silnejší. Hrdinovia boli výrazné individuality, cieľavedomé a pragmatické. Cieľ dosahujú vynaložením fyzických a psychických síl. Väčšina postáv má autobiografické črty. Základným konfliktom je vzťah jednotlivca s prírodou a spoločnosťou. Charakteristický je vnútorný monológ a opis.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Obal knihy Turtles of Tasman (1916)

Písal aj reportážne črty (napr. Ľudia z priepasti, Tajfún pri brehoch Japonska) a teoretické práce (Triedny boj, Ako som sa stal socialistom a iné). Nenapísaným zostal jeho román Kristus, ktorý sa chystal napísať v prvej osobe jednotného čísla.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: