Jack Robert Lousma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jack Robert Lousma
astronaut NASA
Jack Robert Lousma
Št. príslušnosťSpojené štáty
Stavneaktívny
Narodenie29. február 1936 (83 rokov)
Grand Rapids, Michigan, Spojené štáty
Iné zamestnanieinžinier
Hodnosťplukovník, USMC
Čas vo vesmíre67d 11h 13m
Kozmonaut od1966
MisieSkylab 3, STS-3
Znaky misiíSkylab2-Patch.pngSts3-patch.png

Jack Robert Lousma (* 29. február 1936, Grand Rapids, Michigan, USA) je bývalý americký kozmonaut zo stanice Skylab.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Strednú školu vyštudoval v Ann Arboru a v štúdiách pokračoval na univerzite v Michigane, na fakulte leteckého inžinierstva. Zakončil ich v lete 1950 a vzápätí narukoval do armády ako dobrovoľník do námornej pechoty. Absolvoval jednoročný pilotní výcvik a potom slúžil na rôznych základniach, okrem iného aj v Japonsku. Keď sa odtiaľ vrátil do Štátov, rozhodol sa pokračovať v štúdiách. V roku 1965 obhájil diplomovú prácu z leteckého odboru na postgraduálnej škole vojenského námorníctva. Oženil sa a požiadal o prijatie ku kozmonautom. Po narodení druhého syna v apríli 1966 sa do oddielu dostal. Bol zaradený do podpornej posádky lodí Apollo 9, Apollo 10 a Apollo 13. Až po niekoľkých letoch vyplnených neustálym praktickým i teoretickým výcvikom a čakaním sa konečne dočkal letu na Skylab. Hneď potom sa mu narodil tretí potomok.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

V kozmické lodi Skylab 3 odštartoval J. Lousma v júli 1973 spoločne z kozmonautmi Alanom Beanom a Owenom Garriottom. Ten istý deň sa spojili s orbitálnou stanicou Skylab 1, kde potom zostali dva mesiace a plnili desiatky zadaných úloh. Po misii v poriadku pristáli na hladine Tichého oceánu.

Po tomto lete bol zaradený do záložnej posádky letu Sojuz-Apollo. Aj keď sa pri tomto projekte druhého štartu nedočkal, zostal v tíme, zacvičil sa na lety raketoplánom. V roku 1982, deväť rokov po prvom lete sa ho dočkal, bol zaradený do posádky misie STS 3 s raketoplánom Columbia v rámci programu Space Shuttle. V posádke boli iba dva kozmonauti, spolu s veliteľom Lousmom letel pilot Charles Fullerton. Raketoplán pristál po 8 dňoch netradične na White Sands Missile Range v Las Cruces, Nové Mexiko.

Počas svojich dvoch letov bol vo vesmíre 67 dní.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]