Jacopo Bassano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jacopo Bassano
taliansky maliar a kresliar
taliansky maliar a kresliar
Narodenie1515
Bassano del Grappa, Taliansko
Úmrtie13. február 1592
Bassano del Grappa, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jacopo Bassano

Jacopo Bassano pôvodným menom Jacopo de Ponte (* 1515, Bassano del Grappa, Taliansko - † 13. február 1592, tamtiež) bol taliansky maliar a kresliar, najznámejší predstaviteľ rodiny umelcov, ktorí svoje meno odvodili z malého mesta Bassano, asi 65 km vzdialeného od Benátok.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem krátkeho obdobia okolo roku 1530, kedy spolupracoval s Bonifaciom Veronesom v Benátkach, Jacopo pracoval v Bassane celý svoj život. Jeho otec, Francesco starší (1475-1539), bol vidiecky maliar a Jacopo si uchoval časť z vidieckeho umelca aj keď módne vplyvy, napríklad z Parmigianina sú v jeho práci viditeľné.

Aj keď väčšinu svojej práce vytvoril v malých alebo stredne veľkých mestách, vždy upozorňoval na najnovšie umelecké a technické smery vývoja, čo mu zabezpečilo istý stupeň slávy v Benátkach. Vymýšľal aj nové maliarske výrazové prostriedky, ktoré znamenali veľkú silu výrazu jeho diel. Pracoval v štúdiu svojho otca, ale zlomil miestne a devótne tradície štúdiom tlače Raffaela a dal priestor na vznik nového štýlu známeho ako manierizmus.

Počas roku 1540 maľoval experimentálne, anatómia jeho charakterov bola však vynútená a pozície neprirodzené. Táto fáza dokázala rozhodujúci vplyv vo vývoji jeho vlastného veľmi osobitého štýlu ktorý bol schopný asimilovať nové myšlienky a prenášať ich do umenia s výraznou komunikatívnou silou. Bassanov populárny realizmus bol podopretý jeho výnimočným použitím svetla a charakterizovaný žijúcou kvalitou ľudí a detailov, zvlášť zvierat v jeho obrazoch. V priebehu rokov sa jeho výraz stával stále dramatickejším a to počnúc sériou oltárnych obrazov v Bassane, Trevise, Padove, a Bellune) ktorých tvorba sa datuje od roku 1550 až do konca jeho práce.

Jacopo Bassano mal štyroch synov, tiež maliarov, ktorí pokračovali v jeho štýle. Francesco mladší (1549-92), Gerolamo (1566-1621), Giovanni Battista (1553-1613) a Leandro 1557-1622). Francesco a Leandro získali istú popularitu, keďže pracovali v Benátkach.

Práca celej rodiny je dobre prezentovaná v Museo Civico v Bassane.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]