Jacques-Yves Cousteau

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jacques-Yves Cousteau
francúzsky výskumník
francúzsky výskumník
Narodenie11. jún 1910
Saint-André-de-Cubzac, Francúzsko
Úmrtie25. jún 1997 (87 rokov)
Paríž, Francúzsko
PodpisJacques-Yves Cousteau, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jacques-Yves Cousteau

Jacques-Yves Cousteau (* 11. jún 1910, Saint-André-de-Cubzac, Francúzsko – † 25. jún 1997, Paríž) bol francúzsky námorný dôstojník, prieskumník, ekológ, filmár, fotograf a výskumník. Skúmal moria a všetky formy života pod vodou. Bol spolutvorcom aqua-lungu (potápačského prístroja s otvoreným okruhom), ako jeden z prvých bojoval za ochranu podvodného sveta a takisto bol členom Francúzskej akadémie.

Narodil sa v Saint-André-de-Cubzac v Gironde manželom Danielovi a Élisabeth Cousteau. Vo Francúzsku je všeobecne známy ako le commandant Cousteau ("Veliteľ Cousteau"), celosvetovo aj ako Kapitán Cousteau.

Napísal mnoho kníh opisujúcich jeho podmorské výskumy. Vo svojej prvej knihe, ktorú vydal 3. februára 1953 s názvom Tichý svet[1] (fr. Le Monde du silence), predpokladal existenciu echolokačných schopností sviňuchovitých. Kniha bola spracovaná do podoby podmorského dokumentárneho filmu s názvom Tichý svet, ktorý režírovali Cousteau a Louis Malle. Tento film bol jedným z prvých filmov v ktorom bola použitá podvodná kamera na farebné zdokumentovanie oceánskych hlbín. Film získal v roku 1956 Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes a zostal jediným dokumentárnym filmom, ktorému sa to podarilo až do roku 2004, keď toto ocenenie získal film Fahrenheit 9/11. V roku 1957 získal aj Oscara za najlepší dokumentárny film.

V rokoch 19661976 moderoval dokumentárny televízny seriál The Undersea World of Jacques Cousteau, ktorý uvádzali americké komerčné televízne stanice. Druhý dokumentárny seriál, The Cousteau Odyssey, vysielali v rokoch 19771982 verejnoprávne televízne stanice.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HISTORY.COM. Jacques Cousteau’s “The Silent World” is published [online]. 2020-01-30, [cit. 2023-02-02]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jacques Cousteau na anglickej Wikipédii.


Predchodca
Jean Delay
Kreslo 17
Francúzska akadémia

1988-1997
Nástupca
Erik Orsenna