Jakub Bauernfreund

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakub Bauernfreund
slovenský maliar
Jakub Bauernfreund
Narodenie25. október 1904
Zborov, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie8. november 1976 (72 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
PodpisJakub Bauernfreund, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jakub Bauernfreund

Jakub Bauernfreund (* 25. október 1904, Zborov – † 8. november 1976, Londýn) bol slovenský maliar židovského pôvodu. Po emigrácii do Londýna používal meno Jacob Bornfriend.[1] Venoval sa maľbe, kresbe, grafike, nástennej maľbe a kolážam.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Bauernfreundov otec pracoval ako hostinský nie veľmi úspešného hostinca na konci obce Zborov. Hostinec sa nachádzal v najsvätejšej izbe ich rodinného domu. Mal sedem súrodencov, z toho dve sestry.

Najskôr sa pokúšal nájsť prácu v Ostrave, ale po neúspešných pokusoch nájsť zamestnanie sa presťahoval do Bratislavy. Neskôr sa pokúšal vyštudovať na Morave poľnohospodársku školu a pripraviť sa na vysťahovanie do Palestíny. Vďaka nedostatku financií sa vrátil do Bratislavy, kde si privyrábal ako retušér fotografií.[1] Od roku 1926 študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave.[2] Tu sa spriatelil s Cypriánom Majerníkom. V roku 1927 sa odsťahoval do Prahy, kde študoval na Akadémii výtvarných umení (1929  – 1933, u prof. Williho Nowaka). V prvom ročníku získal prvú cenu všetkých ročníkov. Tu sa zoznámil s maliarom a básnikom Andrejom Nemešom, ktorý sa stal jeho celoživotným priateľom. Po spoločnej výstave s názvom „Jakub Bauernfreund, Andrej Nemeš – akvarely a olejomalby“ v pražskej Galérii Dr. Huga Feigla boli pozvaný za riadnych členov Umeleckej besedy.[3] Vďaka predaju obrazov mohli podniknúť študijnú cestu do Paríža. V roku 1938 museli obaja opustiť Československo. Nemes emigroval do Švédska a Bauernfreund do Berlína a odtiaľ v roku 1939 do Spojeného kráľovstva. V snahe udomácniť sa v Londýne si zmenil meno na Jacob Bornfriend. Počas Druhej svetovej vojny pracoval v továrni a ku jej koncu sa zamestnal ako učiteľ v československej umeleckopriemyselnej škole. Za krátky čas s učením prestal a venoval sa hlavne vlastnej tvorbe. V roku 1959 realizoval v knižnici školy Jeshiva (Jews’ College, Montagu Place) v Londýne nástennú maľbu. Od päťdesiatych do sedemdesiatych rokov mal Bauernfreund niekoľko samostatných výstav v Londýne a vďaka kontaktom svojho priateľa Andreja Nemeša aj vo Švédsku. Výstava diel z maliarovej pozostalosti sa konala v múzeu v nemeckom Bochume v roku 1986.

Jakub Bauernfreund zomrel 8. novembra 1976 v Londýne.[4]

Významné diela[upraviť | upraviť zdroj]

 • Kompozícia (1936-1937), olej na plátne, Komerční banka a.s.
 • Zátišie s ovocím a torzom (nedat.), olej na plátne, Židovské múzeum v Prahe
 • Sediace dievča (1936), olej na plátne, Slovenská národná galéria Bratislava
 • Hrôzy vojny I. (1938), olej na plátne, Slovenská národná galéria Bratislava
 • Zátišie s abstraktnými modelmi (1938), olej na plátne, Slovenská národná galéria Bratislava
 • Dve ženy (okolo 1948), olej na plátne, Galéria Nedbalka Bratislava
 • Zátišie (60.roky 20.storočia), olej na plátne, Galéria Nedbalka Bratislava
 • Portrét ženy (1932), olej na plátne, Galéria Nedbalka Bratislava

Zastúpenie v zbierkach galérií (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Židovské muzeum, podobenka Jakuba Bauernfreunda z cestovního pasu [online]. jewishmuseum.cz, [cit. 2019-12-29]. Dostupné online.
 2. Jakub Bauernfreund maliar živých zátiší. In: GALÉRIA NEDBALKA Slovenské moderné umenie 2014, Autor:Zsófia Kiss-Szemán,Zsófia Obuchová, Viera Paško s. 39.
 3. Bauernfreund Jakub (1904 - 1976) [online]. sophisticagallery.cz, [cit. 2020-01-01]. Dostupné online.
 4. KISS-SZEMÁN, Zsófia. Jakub Bauernfreund. Jacob Bornfriend.Natura Morta [online]. gmb.sk, [cit. 2020-01-01]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]