Jan Evangelista Purkyně

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jan Evangelista Purkyně
Jan Evangelista Purkyně
Narodenie 18. december 1787
Libochovice nad Ohří, Česko
Úmrtie 28. júl 1869 (81 rokov)
Praha, Česko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Jan Evangelista Purkyně

Jan Evangelista Purkyně (* 18. december 1787, Libochovice nad Ohří – † 28. júl 1869, Praha) bol významný český fyziológ, lekár a entomológ.

Jeho otec bol správcom tamojšieho šľachtického panstva. Keď mal Jan Evangelista šesť rokov, otec zomrel. V jedenástich rokoch odišiel za vzdelaním k piaristom. V dvadsiatich však z rádu odišiel. Živil sa ako vychovávateľ v urodzených rodinách a jeden zo zamestnávateľov ho usmernil k lekárstvu. Už v prvom ročníku štúdia v Prahe mu vo Viedni vyšla prvá báseň Orážení obrazu bez konce. Doktorskú prácu O zření v ohledu subjektivním obhájil roku 1818 a stal sa asistentom na pražskej lekárskej fakulte.

Pre vlastenecké názory sa ale márne uchádzal o profesúru. Až na príhovor vplyvného Goetheho, ktorý tiež študoval proces videnia, získal profesúru mimo Rakúska v pruskom Vratislave (Breslau, dnes Wrocław).

Tam roku 1832 získal výkonný mikroskop. Svoj najvýznamnejší objav prezentoval Purkyně na zjazde nemeckých prírodovedcov a lekárov v Prahe roku 1837, kde medzi prvými na svete prisúdil bunkám ich základný význam pre život.[1]

Vo Wrocławe mu na choleru zomrela manželka a obe dcéry, zostali mu dvaja synovia, z nich vynikol maliar Karel. Odvádzal tu tvrdú bádateľskú prácu, ktorá z neho robí zrejme najfrekventovanejšieho eponyma českej vedy: Purkyňove vlákna v srdci, Purkyňove bunky v mozočku a rad ďalších po ňom nazvaných útvarov a javov.

Roku 1850 sa Purkyně vrátil na pražskú lekársku fakultu. Založil fyziologický ústav, avšak nad výskumom už prevládala činnosť organizačná a buditeľská. Stal sa členom londýnskej Kráľovskej spoločnosti, viedenskej a parížskej akadémie vied, poslancom zemského snemu, nositeľom Leopoldovho rytierskeho rádu.

V roku 1853 založil známy prírodovedecký časopis Živa.

Zomrel koncom júla 1869. Pochovaný je na vyšehradskom cintoríne.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KITTNAR, Otomar a kol. Lékařská fyziologie. Praha : Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3068-4. S. 11. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]