Jan Evangelista Purkyně

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jan Evangelista Purkyně
Jan Evangelista Purkyně

Narodenie 18. december 1787
Libochovice nad Ohří, Česko
Úmrtie 28. júl 1869 (81 rokov)
Praha, Česko

Jan Evangelista Purkyně (* 18. december 1787, Libochovice nad Ohří – † 28. júl 1869, Praha) bol významný český fyziológ, lekár a entomológ.

Jeho otec bol správcom tamojšieho šľachtického panstva. Keď mal Jan Evangelista šesť rokov, otec zomrel. V jedenástich rokoch odišiel za vzdelaním k piaristom. V dvadsiatich však z rádu odišiel. Živil sa ako vychovávateľ v urodzených rodinách a jeden zo zamestnávateľov ho usmernil k lekárstvu. Už v prvom ročníku štúdia v Prahe mu vo Viedni vyšla prvá báseň Orážení obrazu bez konce. Doktorskú prácu O zření v ohledu subjektivním obhájil roku 1818 a stal sa asistentom na pražskej lekárskej fakulte.

Pre vlastenecké názory sa ale márne uchádzal o profesúru. Až na príhovor vplyvného Goetheho, ktorý tiež študoval proces videnia, získal profesúru mimo Rakúska v pruskom Vratislave (Breslau, dnes Wrocław).

Tam roku 1832 získal výkonný mikroskop. Svoj najvýznamnejší objav prezentoval Purkyně na zjazde nemeckých prírodovedcov a lekárov v Prahe roku 1837, kde medzi prvými na svete prisúdil bunkám ich základný význam pre život.[1]

Vo Wrocławe mu na choleru zomrela manželka a obe dcéry, zostali mu dvaja synovia, z nich vynikol maliar Karel. Odvádzal tu tvrdú bádateľskú prácu, ktorá z neho robí zrejme najfrekventovanejšieho eponyma českej vedy: Purkyňove vlákna v srdci, Purkyňove bunky v mozočku a rad ďalších po ňom nazvaných útvarov a javov.

Roku 1850 sa Purkyně vrátil na pražskú lekársku fakultu. Založil fyziologický ústav, avšak nad výskumom už prevládala činnosť organizačná a buditeľská. Stal sa členom londýnskej Kráľovskej spoločnosti, viedenskej a parížskej akadémie vied, poslancom zemského snemu, nositeľom Leopoldovho rytierskeho rádu.

V roku 1853 založil známy prírodovedecký časopis Živa.

Zomrel koncom júla 1869. Pochovaný je na vyšehradskom cintoríne.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KITTNAR, Otomar a kol. Lékařská fyziologie. Praha : Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3068-4. S. 11. (po česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]