Jan Janský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jan Janský
český neurológ a psychiater
český neurológ a psychiater
Narodenie 3. apríl 1873
Praha, Česko
Úmrtie 8. september 1921 (48 rokov)
Černošice, Česko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Jan Janský
Jan Janský na bronzovej Janského plakete

prof. MUDr. Jan Janský (* 3. apríl 1873, Praha – † 8. september 1921, Černošice) bol český neurológ a psychiater. Ako jeden z prvých opísal delenie ľudskej krvi na štyri základné krvné skupiny I, II, III a IV. Toto rozdelenie najprv predniesol v novembri 1906 v Spolku českých lekárov a neskôr v roku 1907 publikoval v "Sborníku klinickom" pod názvom "Hematologická studie u psychotiků". Toto rozdelenie však vzniklo ako vedľajší produkt jeho výskumnej činnosti. Sám Janský sa už ďalej výskumom krvi nezaoberal. Označenie krvných skupín ako A, B, AB a 0 bolo zavedené až v tridsiatych rokoch 20. storočia.

Janský študoval medicínu na Karlovej univerzite v Prahe. Od roku 1899 pracoval na psychiatrickej klinike, v roku 1914 bol vymenovaným za profesora a zástupcu prednostu psychiatrickej kliniky. Počas prvej svetovej vojny slúžil dva roky ako lekár na fronte, po srdcovom infarkte bol prepustený zo služby. Po vojne pracoval ako neuropsychiater v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

Jan Janský bol propagátorom darcovstva krvi. Na jeho počesť sa dobrovoľným darcom krvi v Česku a na Slovensku udeľuje Plaketa profesora MUDr. Jana Janského.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jan Janský na českej Wikipédii.