Preskočiť na obsah

Jaroslav Filo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jaroslav Filo
slovenský právnik a vysokoškolský pedagóg
Narodenie6. máj 1927
Tuchyňa, Česko-Slovensko
Úmrtie27. december 1989 (62 rokov)
Bratislava, Československá socialistická republika
Národnosťslovenská
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Komenského
Profesiavysokoškolský pedagóg

Prof. JUDr. Jaroslav Filo, CSc. (* 6. máj 1927, Tuchyňa – † 27. december 1989, Bratislava) bol slovenský právnik a vysokoškolský pedagóg. Patril medzi popredných odborníkov na pracovné právo. Je historicky najdlhšie pôsobiacim dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Tuchyňa v okrese Ilava. Gymnázium vyštudoval v Trenčíne. V roku 1951 úspešne ukončil štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas štúdia sa stal tajomníkom Právnickej fakulty, v roku 1951 dokonca tajomníkom celej Univerzity Komenského v Bratislave. Na škole zostal pracovať, pričom v roku 1964 začal pôsobiť na Katedre správneho a pracovného práva Právnickej fakulty. V roku 1967 habilitoval na docenta v odbore pracovné právo. V roku 1970 sa stal vedúcim Katedry pracovného a roľníckodružstevného práva. V odbore pracovné právo získal v roku 1972 titul kandidát vied (CSc.). V tom istom roku bol zvolený za dekana Právnickej fakulty, pričom na tomto poste zotrval až do roku 1985. V roku 1975 sa stal tzv. mimoriadnym profesorom. Počas svojho pôsobenia sa postupne stal popredným predstaviteľom odboru pracovné právo, súčasne sa venoval teórii výchovy k robotníckemu povolaniu[1] [2] [3].

Bol členom pracovnej komisie Legislatívnej rady federálnej vlády pre pracovné právo a sociálne zabezpečenie. Súčasne pôsobil v rôznych komisiách a poradných orgánoch v rámci federálneho ministerstva práce a ministerstva spravodlivosti. Pôsobil taktiež v Československej akadémii vied, kde bol členom Vedeckého kolégia pre štát a právo a komisie pre ekonómiu a právo. Okrem toho bol v redakciách rôznych právnických časopisov. Pôsobil taktiež ako poslanec Slovenskej národnej rady[4].

Publikačná činnosť

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Príprava na povolanie v učebnom a pracovnom pomere
  • Konkludentné právne úkony pri skončení pracovného pomeru
  • Umiestňovanie absolventov stredných odborných škôl a vysokých škôl v systéme rozmiestňovania pracovných síl v ČSSR
  • Pracovný pomer ako forma výchovy z povolania
  • Niekoľko poznámok k vymedzeniu pojmu pracovné podmienky
  • Československé pracovné právo

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Životopisy [online]. flaw.uniba.sk, [cit. 2017-12-21]. Dostupné online. Archivované 2017-12-22 z originálu.
  2. Osoby, ktoré získali titul na UK [online]. uniba.sk, [cit. 2017-12-21]. Dostupné online. Archivované 2017-12-22 z originálu.
  3. Dekani PraF UK [online]. archive.is, [cit. 2017-12-21]. Dostupné online.
  4. Slib poslanců SNR [online]. psp.cz, [cit. 2017-12-21]. Dostupné online.