Jaseňový potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaseňový potok
Potok
Zdrojnica Vrátno, Malé Karpaty
Ústie Horná Blava, Dobrá Voda
Dĺžka 4,6 km
Povodie Horný Dudváh
Hydrologické poradie 4-21-10-034
Číslo recipienta 4-21-10-1422
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Jaseňový potok je potok na Dolnom Považí, v severnej časti okresu Trnava. Je to ľavostranný prítok Hornej Blavy, meria 4,6 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Malých Karpatoch, v podcelku Brezovské Karpaty, v časti Dobrovodská kotlina, v priestore Dobrovodského krasu na juhojuhozápadnom úpätí Vrátna (576,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 305 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Na hornom toku tečie viac-menej juhovýchodným smerom, následne vytvára oblúk prehnutý na východ a stáča sa na juhozápad, pričom ďalej už tečie na styku kotliny s Malými Karpatmi. Z pravej strany potom priberá prítok prameniaci južne od kóty 383,4 m, prechodne tečie severojužným smerom a zľava priberá prítok (249,9 m n. m.) z juhovýchodného svahu Jaseňového vrchu (342,4 m n. m.). Od tohto sútoku tečie takmer až k ústiu po hranici medzi okresmi Trnava na pravom a Piešťany na ľavom brehu (cca 1,3 km) juhojuhozápadným smerom. Napokon sa stáča na západ a juhojuhovýchodne od obce Dobrá Voda ústi v nadmorskej výške cca 224 m n. m. do Hornej Blavy.