Preskočiť na obsah

Jawa Pionier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jawa 50 Pionier

Jawa 50 Pionier je malý motocykel, ktorý sa sériovo vyrábal na Slovensku, v Považských strojárňach, v Považskej Bystrici, v rokoch 1955 – 1982. Prvé prototypy vybavené pedálmi, ešte pod názvom Jawa 359, boli vyrobené v Prahe. V Považskej Bystrici bol následne projekt prepracovaný, pedále boli odstránené a júli roku 1955 bol do výroby zaradený nový motocykel "Pionier" - Jawa 550. Motocykel bol vybavený maloobjemovým dvojtaktným motorom, ležatým, vzduchom chladeným jednovalcom s objemom 49,8 ccm. Motocykel bol obľúbený predovšetkým u mládeže vďaka svojej jednoduchosti a možnosti riadiť ho s vodičským oprávnením na malý motocykel (od pätnástich rokov). Vyrobených bolo ešte niekoľko podobne obľúbených typov malých motocyklov. V roku 1982 motocykel Jawa 23 Mustang zavŕšil motocyklovú výrobu v Považskej Bystrici. Dokopy bolo za 27 rokov sériovej výroby vyrobených niečo cez 1,5 milióna kusov motocyklov. Považské strojárne museli za použitie značky Jawa platiť licenčné poplatky.

Jawa 550[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý sériovo vyrábaný povojnový malý motocykel v Česko-Slovensku, vyrábaný v rokoch 1955 – 1958, celkovo bolo vyrobených 106 111 kusov. Za zmienku stojí zaujímavé uloženie zadného kolesa v kyvnej vidlici, odpružené jednou pružinou, ktorá je umiestnená v osi motocykla (o mnoho rokov neskôr sa tohto riešenia ujala japonská Yamaha). Vďaka rýchlemu zavedeniu do výroby trpel motocykel niekoľkými nedostatkami a poruchami, ktoré boli zadarmo odstraňované v rámci garančných opráv. Motocykel prekonal niekoľko výrobných zmien a úprav. Medzi najznámejšie patrí napríklad tlakové odlievanie dielov, ktoré uľahčilo a urýchlilo výrobu, zvýšenie výkonu z 1,6k na 2,2k, vystuženie podsedadlových plechov pridaním troch prelisov a zmena odklápania sedadla spolu so zmenou tvaru.

Jawa 555[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1958 sa do výroby dostala inovácia modelu Jawa 550, model 555. Do premávky bol schválený 17.1.1958 (č.j. 5.079/58). Prvý prototyp bol verejnosti predstavený už v roku 1957 na Brnianskom veľtrhu. Design bol dielom Alojza Vačku. Nový model niesol rad modernizačných prvkov, predovšetkým išlo o zmeny spojené s rámom a plechovými krytmi, ktoré prispeli k ucelenejšiemu vzhľadu a k väčšej praktickosti. Dostal predĺžený zadný plech, ktorý slúžil ako blatník a v hornej časti bol umiestnený praktický nosič. Predný blatník taktiež neostal bez zmeny, už sa nepohyboval spoločne s kolesom, ale bol napevno namontovaný na vidlici. Oproti predchádzajúcemu typu bol motocykel vybavený tachometrom a bzučiakom. Výroba trvala od roku 1958 do roku 1962, výrobné čísla modelovej rady 555 začali cifrou 150 000, podľa dobových materiálov bolo vyrobených celkom 327 320 kusov.

Jawa 05[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1962 sa v v Považských strojárňach začala sériová výroba nového malého motocyklu Jawa 05. Sériovej výrobe predchádzali skúšky prototypov až do ukončenia ich životnosti. Prvé predstavenie verejnosti prebiehalo ešte pred uvedením na trh, na štvrtom medzinárodnom veľtrhu v Brne. Model Jawa 05 síce konštrukčne vychádzal zo starších modelov, bol ale už samostatným dielom Považských strojární a vznikol bez pričinenia pražskej Jawy, takže jeho výroba už nebola chápaná ako licenčná, a preto Považské strojárne platili už iba licenčný poplatok za používanie loga z obchodných dôvodov. Hlavným cieľom úpravy Pioniera bolo upravenie podvozku a motoru na prepravovanie dvoch osôb, nová karoséria navrhnutá pánom Alojzom Vačkom potom s malými zmenami ostala až do ukončenia výroby. V roku 1965 sa v malom množstve začal vyrábať aj typ Jawa 05 Sport. Do roku 1966 bolo vyrobených celkom 202 263 kusov Jawy 05 a 05 Sport, kedy ich výrobu nahradili nové modely Jawa 20 a Jawa 21.

Jawa 20[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roka 1966 sa v Považských strojárňach začal vyrábať nový typ motocyklu s označením Jawa 20. Skôr ako o nový model išlo iba o inováciu modelu 05, inovácia sa týkala iba motoru, ktorý mal zvýšený výkon na 3,5k, upravenú prevodovku a nový mechanizmus vypínania spojky. Zmeny nemali byť razantné, keďže sa pripravoval úplne nový typ motocykla, ktorý by Pionierov nahradil, nakoniec sa však ostalo iba pri prototypoch, a tak bol Pionier postupne inovovaný. Najvýraznejšia inovácia prišla v roku 1975, kedy sa zjednodušil tvar zadného plechu a odstránili sa okrasné hliníkové lišty, v roku 1977 zmena formátu typového štítku a zmena značenia na J220. Výroba trvala od roku 1966 do roku 1980.

Jawa 21[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1967 pribudla k Jawe 20 aj športovejšia verzia - Jawa 21, oproti skutrovanému typu (Jawa 20) mala Jawa 21 „Bruško“ namiesto „reumaplechov“ a široké riadidlá s hrazdou. O tento typ bol v Česko-Slovensku vždy veľký záujem, bohužiaľ väčšina motocyklov išla na vývoz do zahraničia, k originálu sa dostal iba málokto. Preto sa v našich končinách často stretávame s amatérskymi úpravami modelu Jawa 20. Skutočných originálnych motocyklov Jawa 21 Sport je ale pomerne málo. Výroba bola ukončená v roku 1977 a v predaji ostala už len Jawa 20 a Jawa 23 Mustang. Všetky parametre Jawy 21 sú totožné s typom Jawa 20.

Jawa 23 Mustang[upraviť | upraviť zdroj]

Motocykel Jawa 50 typ 23 Mustang vznikol v roku 1968 ako posledný sériovo vyrábaný model Pioniera. Jeho vývoj nastal po prieskume trhu, keď sa ukázala potreba priblížiť sa ku konštrukcii klasického motocyklu. Pretože by bol vývoj finančne aj časovo náročný, bolo rozhodnuté o použití základu z už vyrábaného Pioniera. Tvorcovia sa inšpirovali Talianskym výrobcom Ital-Jet ktorý už motocykel s použitím dielov z Pioniera vyrobil. Motocykel následne prekonal niekoľko inovácií. Bol veľmi obľúbený u zahraničných zákazníkov. V roku 1982 sa rozhodlo o ukončení výroby tohto už zastaraného motocykla, keď Považské strojárne nedostali súhlas na výrobu nasledovníka Mustanga, modelu Mistral. Vo výrobe ostal iba motor pre zahraničného zákazníka a výrobné kapacity boli uvolnené pre nový typ mopedu Babetta 210.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]