Jednotné roľnícke družstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
JRD 1. máj
Družstevníci pri zbere úrody

Jednotné roľnícke družstvá, skr. JRD, boli poľnohospodárske podniky (napriek názvu neboli právnou formou družstvami) v Česko-Slovensku v rokoch 1949 – 1990 počas totalitnej vlády KSČ. JRD tvorili základ poľnohospodárskej výroby v celom štáte. Prvé JRD vznikli v roku 1949 v procese kolektivizácie poľnohospodárstva. Na Slovensku ich riadilo (od 70. rokov) Ministerstvo poľnohospodárstva a výživy SSR.

JRD boli zriadené zákonom č. 69/1949 Zb. Tento zákon postupne vystriedali zákony č. 49/1959 Zb., č. 122/1975 Zb. a č. 90/1988 Zb. Zákonom č. 162/1990, teda po nežnej revolúcii, boli jednotné roľnícke družstvá zrušené a nahradené „poľnohospodárskymi družstvami“, no už o rok neskôr bol prijatím Obchodného zákonníka, ktorý obsahuje novú koncepciu práva spoločností (vrátane družstiev), zrušený aj tento zákon. Poľnohospodárske družstvá sa tak stali len jednoducho jednou z foriem právnej formy družstvo.

Dnes má ešte na Slovensku slová „jednotné roľnícke družstvo“ vo svojom obchodnom mene 13 družstiev, nejde však už o špecifickú právnu formu.

Obdobné poľnohospodárske družstevné organizácie existovali aj v iných krajinách Východného bloku, napr. v NDR Landwirtschaftliche Produktionsgenossenschaft, v Maďarsku Termelőszövetkezet a v ZSSR Kolchoz.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]