Jevgenij Markovič Iršai

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jevgenij Iršai/Евгений Иршаи
slovenský hudobný skladateľ ruského pôvodu, vysokoškolský učiteľ
Narodenie15. január 1951 (69 rokov)
Petrohrad, Rusko

Jevgenij Iršai/Евгений Иршаи (* 15. január 1951, Petrohrad, Rusko) je slovenský hudobný skladateľ ruského pôvodu. Narodil sa v Petrohrade (vtedajší Leningrad) a obaja jeho rodičia boli profesionálni hudobníci. Otec pôsobil ako huslista v Mariinskom divadle, matka bola padagogička klavíra na špeciálnej strednej hudobnej škole pre mimoriadne talentované deti, ktorú ukončil aj Jevgenij Iršai.

Život a kariéra[upraviť | upraviť kód]

Iršai ukončil štúdium v roku 1969 na Špeciálnej hudobnej škole a v štúdiu ďalej pokračoval na Leningradskom Konzervatóriu Rimského Korsakova, kde študoval kompozíciu u A. A. Tchernova a V. Uspenskeho (1975) a klavír u P. A. Serebriakova (1978).

V roku 1991 Iršai emigroval na Slovensko, kde žije doteraz. V súčasnosti pôsobí na Vysokej škole múzických umení ako profesor kompozície a vedúci katedry skladby a dirigovania.

Iršaiove diela pravidelne znejú na slovenských a svetových pódiách. Komponuje aj na objednávku prominentných interpretov ako Sergej Roldugin (violončelo), Aleksander Gabryš (kontrabas), Milan Paľa (husle), Jozef Lupták (violončelo), Pavol Brešlik (tenor), Ján Kalinowski (violončelo), Marek Szlezer (klavír) a dirigentov (Peter Gribanov, Aleksander CHernushenko, Mark Kadin, Mario Košik, Viktoria Žaďko.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

  • Cena Jána Levoslava Bellu za trio Hard-Shabes (2000, SK)
  • Cena Dezidera Zadora za kompozíciu Sonata del grato (2008, UA)