Jiří X. Doležal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří X. Doležal
český novinár
český novinár
Narodenie28. február 1965 (55 rokov)
Jindřichův Hradec
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jiří X. Doležal

Jiří X. Doležal (* 28. február 1965 Jindřichův Hradec), neformálne označovaný skratkou JXD, je český novinár, jeden z najznámejších zástancov legalizácie užívania marihuany v Česku.

Vyštudoval psychológiu a od roku 1991 pracuje v časopise Reflex, ktorého profil výrazne utváral. Patrí k najznámejším redaktorom tohto periodika. O problematike drog napísal do Reflexu mnoho reportáží, ku ktorým si často sám zhotovuje fotografie. Je aj autorom niekoľkých kníh.

Venuje sa problematike pravicových extrémistických skupín, príležitostne aj rôznym náboženským sektám, a kritike českých zákonov, ktoré obmedzujú obchod s ohrozenými zvieratami, najmä s plazmi. Je známy aj ostrou kritikou operačného systému Linux a priaznivcov tohto systému, ku ktorej sa dopracoval po krátkom období nadšenia a exkurzov do počítačovej bezpečnosti („hackerstvo“); Jeho kritické postrehy sú zväčša kritizované ako nedostatočne fundované.

V lete 2000 vytvoril projekt Nekoukat.cz, kedy počas jedného mesiaca umožnil nahliadať do svojho súkromia cez webovú kameru. Od roku 2004 je usporiadateľom Reflex Cannabis Cup - súťaže o najkrajšiu rastlinu konope siatej vypestovanú v Česku. V roku 2006 vytvoril projekt „virtuálna recyklácia“ opustených korytnačiek nádherných pod názvom želvy.net.

Knihy[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]