Preskočiť na obsah

Jožko Mrkvička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jožko Mrkvička je fiktívna postava v hovorovej slovenčine (ale aj žurnalistickom štýle), ktorej meno sa používa na označenie radového priemerného občana, respektíve ako nič nehovoriace "„prázdne“ meno v príkladoch učebnicového typu.

Nespája sa so žiadnymi negatívnymi alebo pozitívnymi vlastnosťami (ako napr. anglický John Bull), nie je odvodená ani zo žiadnej skutočne existujúcej postavy a ani nie je objektom fabulácií, ktoré mu majú dodať zdanie historickej autentickosti (ako je napr. český Jára Cimrman). Jeho hlavnou a jedinou vlastnosťou je priemernosť, tuctovosť, všednosť a neidentifikovateľnosť (podobne ako ruský Ivan alebo Ivan Ivanovič). Dokonca sa niekedy v písomnom styku používa toto meno aj s malými začiatočnými písmenami. Nedá sa ani preto povedať, žeby mal označovať nejakého typického Slováka so súborom skutočných, domnelých alebo projektovaných vlastností. V takomto kontexte sa skôr používajú mená ako Jano, Ďuro a pod.

Toto meno použila aj slovenská spisovateľka Mária Ďuríčková (1919) pre hlavnú postavu vo svojej knihe Jožko Mrkvička Spáč (1972).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mária Ďuríčková [online]. Vydavateľstvo FORMÁT, [cit. 2015-03-03]. Dostupné online. Archivované 2015-04-02 z originálu.