Johann Wilhelm Meigen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Johann Wilhelm Meigen
Johann Wilhelm Meigen
nemecký entomológ

Narodenie 3. máj 1764
Solingen, Nemecko
Úmrtie 11. júl 1845 (81 rokov)
Stolberg, Nemecko

Johann Wilhelm Meigen (* 3. máj 1764, Solingen, Nemecko - † 11. júl 1845, Stolberg, Nemecko) - bol nemecký entomológ, ktorý sa zaoberal hlavne motýľmi (Lepidoptera) a dvojkrídlovcami (Diptera).

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Johann Wilhelm Meigen sa narodil ako piate z ôsmich detí dňa 3. mája roku 1764 v nemeckom Solingene, v nie práve ideálnych ekonomických pomeroch rodiny. Prvé vzdelanie získal v matematike a najmä vo francúzštine. V roku 1784 odchádza k obchodníkovi Pelzerovi na štúdium do nemeckého mesta Aachen. Na jeseň v roku 1786 zomrel organista v Solingene a Meigenovi bolo ponúknuté jeho miesto, ako i možnosť vyučovať francúzsky jazyk. Využil toto zamestnanie, ktoré mu okrem iného zabezpečilo, aby bol so svojou rodinou. V rokoch 18221823 vydáva Meigen sériu astronomických kariet, ako: "Der gestirnte Himmel oder Beschreibung aller in Europa sichtbaren Sternbilder", v podobe atlasu zo 16-timi tabuľami a jednou pomocnou knížkou. Zomrel v mesta Stolberg dňa 11. júla roku 1845.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Johann Wilhelm Meigen sa už od mladosti zaujímal o štúdium prírodných vied a už ako desaťročný sa začal venovať zbieraniu motýľov. V Aachene u Pelzera sa zoznámil s jeho bratrancom Johannom Matthiasom (1759 - 1818), ktorý bol vášnivý prírodovedec a zaoberal sa zberom hmyzu hlavne motýľov. Počas svojho života sa venoval štúdiu dvojkrídlovcov (Diptera), ale i iným skupinám hmyzu.

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

  • Förster, J. A.: 1974, On the life and influence of J. W. Meigen. Mosquito Systematics, 6(2): p. 79 - 88.

Webové stránky[upraviť | upraviť zdroj]