John George Kemeny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

John George Kemeny vlastným menom Kemény János György (* 31. máj 1926, Budapešť, Maďarsko – † 26. december 1992, New Hampshire, Spojené štáty) bol maďarský matematik, spolutvorca programovacieho jazyka BASIC (najrozšírenejší programovací jazyk) a spolutvorca americkej atómovej bomby.

János Kemény utiekol spolu so svojou rodinou z Budapešti v roku 1940 kvôli silnejúcemu postaveniu fašistického Nemecka v strednej Európe. Strednú školu ukončil v New Yorku (George Washington High School in New York City), neskôr študoval na Princeton University matematiku a filozofiu. Štúdium musel kvôli II.svetovej vojne na rok prerušiť. Vojenskú službu vykonával v Los Alamos, kde pracoval na Projekte Manhattan. Tu spoznal Richarda Feynman, ktorý bol jeho nadriadeným. Okrem neho tu stretol aj ostatných maďarských emigrantov, ktorí pracovali na vývoji atómovej bomby. Najväčší dojem na neho však spravil John von Neumann.

Po návrate do Princetonu ukončil štúdium v roku 1947 a v roku 1949 získal doktorát z logiky (dokonca pri kúpe auta si vybral slovo "LOGIC", ako poznávaciu značku). Doktorandské štúdium vykonával pod dohľadom A.Church-a, na krátku dobu sa stal tiež matematickým asistentom A.Einsteina. Ako 27 ročný prijal úlohu vytvoriť katedru matematiky na darthmouthskej vysokej škole, v rokoch 19711980 bol jej rektorom. V roku 1979 ho prezident Jimmy Carter požiadal o vedenie vyšetrovania havárie atómovej elektrárne na Three Miles Island, kde sa čiastočne roztavil atómový reaktor.

Programovací jazyka BASIC vytvoril v roku 1964 spolu s Thomasom E. Kurtzom. Spolu vytvorili aj Dartmouth Time-Sharing System. Tento systém umožňuje viacerým ľuďom pracovať na jednom počítači.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.


Kategória:Osobnosti z Budapešti