John George Kemeny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John George Kemeny
maďarský matematik
Narodenie31. máj 1926
Budapešť, Maďarsko
Úmrtie26. december 1992 (66 rokov)
New Hampshire, USA
Známy vďakaProjekt Manhattan
Programovací jazyk BASIC
Alma materPrinceton University
ManželkaJean, rod. Alexander (1930 – 2003)[1][2]
DetiJennifer, Robert
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons John George Kemeny

John George Kemeny vlastným menom Kemény János György (* 31. máj 1926, Budapešť, Maďarsko – † 26. december 1992, New Hampshire, USA) bol maďarský matematik, spolutvorca programovacieho jazyka BASIC a spolutvorca americkej atómovej bomby.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Budapešti do židovskej rodiny. V roku 1940 musel kvôli silnejúcemu postaveniu fašistického Nemecka v strednej Európe spolu so svojou rodinou utiecť do USA. Strednú školu ukončil v New Yorku (George Washington High School in New York City), neskôr študoval na Princeton University matematiku a filozofiu. Štúdium musel kvôli II.svetovej vojne na rok prerušiť. Vojenskú službu vykonával v Los Alamos, kde pracoval na Projekte Manhattan. Tu spoznal Richarda Feynmana, ktorý bol jeho nadriadeným. Okrem neho tu stretol aj ostatných maďarských emigrantov, ktorí pracovali na vývoji atómovej bomby. Najväčší dojem na neho však spravil John von Neumann.

Po návrate do Princetonu ukončil štúdium v roku 1947 a v roku 1949 získal doktorát z logiky (dokonca pri kúpe auta si vybral slovo „LOGIC“, ako poznávaciu značku). Doktorandské štúdium vykonával pod dohľadom Alonza Churcha, na krátku dobu sa stal tiež matematickým asistentom Alberta Einsteina. Ako 27 ročný prijal úlohu vytvoriť katedru matematiky na Dartmouth College, v rokoch 19711980 bol jej rektorom. V roku 1979 ho prezident Jimmy Carter požiadal o vedenie vyšetrovania havárie atómovej elektrárne na Three Miles Island, kde sa čiastočne roztavil atómový reaktor.

Programovací jazyka BASIC vytvoril v roku 1964 spolu s Thomasom E. Kurtzom. Spolu vytvorili aj Dartmouth Time-Sharing System. Tento systém umožňuje viacerým ľuďom pracovať na jednom počítači.

Zomrel na infarkt vo veku 66 rokov.[3] Pochovaný je na Dartmouth College Cemetery.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jean Alexander Kemeny [online]. legacy.com, [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. a b John George Kemeny [online]. findagrave.com, [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. FAISON, Seth. John Kemeny, 66, Computer Pioneer and Educator. The New York Times (nytimes.com), 27. December 1992, s. 40. Dostupné online [cit. 2020-05-31].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.