John Oliver Creighton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Oliver Creighton
Astronaut NASA
John Oliver Creighton
Št. príslušnosťUSA
Narodenie28. apríl 1943 (80 rokov)
Orange, Texas, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťkapitán US Navy
Čas vo vesmíre16 dní 20 hodín 24 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-51-G, STS-36, STS-48
Znaky misií
Kozmonaut do1992

John Oliver Creighton (* 28. apríl 1943, Orange, Texas, USA) je bývalý americký kozmonaut z letov s raketoplánmi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval námornú akadémii (U.S. Naval Academy), odkiaľ si odniesol diplom inžiniera. Potom sa stal testovacím pilotom v Naval Air Text Center Patuxent River v štáte Maryland. V čase výberu do skupiny budúcich kozmonautov roku 1978 bol slobodný. Neskôr si doplnil vzdelanie na univerzite vo Washingtone.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát sa zúčastnil sedemdennej misie STS-51-G na jar roku 1985. Letel na palube Discovery spolu s touto posádkou: Daniel Brandenstein, John Creighton, Steven Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová, francúzsky kozmonaut Patrick Baudry a synovec saudskoarabského kráľa, princ Sultán Saiman Abdelazíz al-Saud. Na orbite vypustili množstvo družíc - Spartan 1, Morelos 1A, Arabsat 1B, Telstar 3D. Uskutočnili tiež experimenty pre program Hviezdnych vojen. V čase svojho letu sa netajil s tým, že sa po návrate vo svojich 42 rokoch ožení (podľa rozprávania kozmonauta Patricka Baudryho o celom lete vo svojej knihe Dnes vychádza Slnko šestnásťkrát, ktorá koncom roku 1985 vyšla v Paríži).[1]

Druhá Johnova výprava do kozmu bola na palube Atlantisu. Táto štvordenná misia patrila k utajovaným, vojenským letom. John Creighton bol veliteľom, spolu s ním leteli iba dôstojníci John Casper, David Hilmers, Richard Mullane a Pierre Thuot. Počas letu vypustili 17 tonovú vojenskú, teda špionážnu družicu USA-53 typu AFP-731.

Po tretíkrát a naposledy letel na jeseň roku 1991. Päťdennej misie STS-48 s raketoplánom Discovery sa zúčastnili kozmonauti John Creighton, James Buchli, Kenneth Reightler, Charles Gemar a Mark Brown. Päťčlenná posádka počas letu vypustila družicu UARS. Zvyšok letu bol venovaný rôznym vedeckým pokusom.

Všetky tri lety mali štart v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, mys Canaveral, pristátie bolo na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Počas troch svojich letov strávil vo vesmíre 16 dní. Je zapísaný ako 169 kozmonaut Zeme.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Rok po svojom treťom lete z NASA odišiel a nastúpil na rok do firmy Boeing Co., Commercial Airplane Group, Seattle ako testovací pilot.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Patrick Baudry. STS-51-G Di/F-5 / TÝDEN V RAKETOPLÁNU [online]. 2002, [cit. 2008-03-17]. Dostupné online. Archivované 2008-03-20 z originálu.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]