Patrick Baudry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Patrick Pierre Roger Baudry
Astronaut ESA
Patrick Baudry
Št. príslušnosťFrancúzsko
Narodenie6. marec 1946 (77 rokov)
Douala, Kamerun
Predchádzajúce zamestnanievojenský pilot
Čas vo vesmíre7 dní 1 hodina 38 minút
Kozmonaut od1980
MisieSTS-51-G
Znaky misiíSts-51-g-patch.png

Patrik Pierre Roger Baudry (* 6. marec 1946, Douala, Kamerun) je francúzsky astronaut, ktorý v roku 1985 letel v raketopláne a stal sa tak 172. človekom vo vesmíre.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vzdelanie získal vo Francúzsku, kde v roku 1969 ukončil štúdium na École de l'Air. Potom v Spojenom kráľovstve absolvoval školu pre testovacích pilotov (ukončil ju v roku 1978). Dva roky bol letcom v Centre d'Essais en Vol, Brétigny-sur-Orge. V roku 1980 začal kozmonautický výcvik najskôr vo Francúzsku, potom v ZSSR. Po svojom lete v raketopláne sa vrátil do Francúzska ako pilot v Aérospatiale, Branche Avions a od roku 1995 v známej spoločnosti Airbus Industrie.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 1985 sa zúčastnil piatej misie raketoplánu Discovery. Let trval 7 dní a posádka počas neho vypustila na obežnú dráhu Zeme tri družice: Morelos 1, Arabsat 1B a Telstar 3. Štart bol z rampy 39 vo Vesmírnom stredisku Johna F. Kennedyho. Sedemčlennej posádke velil kpt. Daniel Brandenstein, ďalej leteli John Creighton, Steven Ray Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová, Patrick Baudry a princ Sultán Ál Saúd zo Saudskej Arábie. Raketoplán po splnenej misii pristál na základni Edwards v Kalifornii.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

O celom lete napísal vo svojej knihe Dnes vychádza Slnko šestnásťkrát, ktorá vyšla koncom roka 1985 v Paríži.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Patrick Baudry na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

  1. BAUDRY, Patrick. STS-51-G Di/F-5 / TÝDEN V RAKETOPLÁNU. KOSMOS_NEWS, november 2002, čís. 35. Dostupné online [cit. 2008-03-17].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]