Preskočiť na obsah

John Pierpont Morgan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Pierpont Morgan
americký bankár
americký bankár
Narodenie17. apríl 1837
Hartford, Connecticut
Úmrtie31. marec 1913 (75 rokov)
Rím, Taliansko
PodpisJohn Pierpont Morgan, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons John Pierpont Morgan

John Pierpont Morgan (* 17. apríl 1837, Hartford, Connecticut – † 31. marec 1913, Rím, Taliansko) bol americký podnikateľ a bankár.

V roku veľkej krízy 1907 zabránil ochromeniu finančného systému USA, keď dokázal získať milióny dolárov zo zahraničia na vybudovanie železničnej siete v USA, pomohol splatiť veľký štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel.

So žiadosťou o financovanie svojej práce a vynálezov sa k nemu obracal aj vynálezca Nikola Tesla, ktorý už vtedy žil a pracoval v USA, ale podľa životopisnej literatúry N. Teslu toto spojenectvo nebolo z rôznych príčin najšťastnejšie.

Finančník J. P. Morgan bol aj dlhoročným správcom Metropolitan Museum of Art a veľmi sa zaslúžil o zrušenie 20 % cla na dovoz umeleckých predmetov, čo po roku 1909 americkým miliardárom umožnilo doviesť najkrajšie zbierky, ktoré potom darovali práve tomuto múzeu. Morgan dokázal zainteresovať vyššie vrstvy na financovaní umenia ako nikto iný. Od jeho čias sa správcovské funkcie zverujú najštedrejším donorom a ich manželkám.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]