Jorgos Zambetas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jorgos Zambetas
Jorgos Zambetas
Základné informácie
Narodenie 25. január 1925
Atény
Úmrtie 10. marec 1992 (67 rokov)
Atény
Pôsobenie skladateľ, hráč na buzuki,
Webstránka zabetas.gr

Jorgos Zambetas (novogr. Γιώργος Ζαμπέτας – Giorgos Zampetas, transkripcia: Jorgos Zambetas; * 25. január 1925, Atény - † 10. marec 1992, Atény), bol známy grécky skladateľ a spevák, svojimi piesňami známy aj v zahraničí. Zaslúžil sa o spopularizovanie nástroja buzuki, štýlu rembetiko a propagáciu nového hudobného žánru syrtaki a laika.

Biografia a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Aténach, jeho rodičia pochádzali z ostrova Kythnos. Už od malička preukazoval hudobné nadanie. Na buzuki hrával už ako 7 ročný. Po dokončení štúdii sa angažoval za nahrávanie a propagáciu zväčša tragického štýlu rembetiko z 20.-40. rokov. Tým sa zaslúžil aj vznik štýlu syrtaki a laika, ktoré sa začalo vyvíjať z rembetika, hlavným nástrojom tu bolo totiž buzuki. Syrtaki prežilo svoj najväčší rozmach po dokončení slávneho filmu Grék Zorba, kde Mikis Theodorakis zložil rovnomennú pieseň a prvú veľkú skladbu štýlu syrtaki. V 70. rokoch patrili Zambetasove piesne k najobľúbenejším a boli spievané známymi spevákmi, ako Jorgos Dalaras, Stelios Kazantzidis a Grigoris Bithikotsis. Spolupracoval aj s inými slávnymi skladateľmi, hlavne s Vassilisom Tsitsanisom, Apostolosom Kaldarasom, Manolisom Chiotisom či Stavrosom Xarchakosom.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najznámejšie Zambetasove piesne patria tie v štýle rembetiko, laika a syrtaki. Práve Zambetasova pieseň Siko, chorepse syrtaki (Vstaň, tancuj syrtaki) je spolu s piesňou Zorba´s dance (vznikla dva roky po Zambetasovej piesni) považovaná za základné a piesne štýlu syrtaki. Práve táto Zambetasova pieseň sa stala populárnou aj mimo Grécka, v krajinách ako Francúzsko, Nemecko,Taliansko, Veľká Británia a je to pieseň, ktorá spolu so spomínaným Zorbom najviac charakterizujú Grécko. Pieseň vznikla pre grécky film I kori mu i sosialistria (Moja socialistická dcéra) z roku 1966, kde hlavnú úlohu hrala známa herečka a speváčka Aliki Vujuklaki. Iné jeho piesne sú napríklad, Pai, pai, Kyr´Aleko, Choros tu sakena, Chasapiko me baglama, Pu´se Thanasi či Otan symbi sta perix.

Ukážka[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Βίος και Πολιτεία Γιώργου Ζαμπέτα - Και η βρόχα έπιπτε στρέϊτ θρου, »-Ιωάννα Κλειάσιου 1997, εκδόσεις «Ντέφι»