Joseph John Thomson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
sir Joseph John Thomson
anglický fyzik
anglický fyzik
Narodenie18. december 1856
Manchester, Spojené kráľovstvo
Úmrtie30. august 1940 (83 rokov)
Cambridge, Spojené kráľovstvo
PodpisJoseph John Thomson, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Joseph John Thomson
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Joseph John Thomson

Sir Joseph John Thomson (* 18. december 1856, Manchester, Spojené kráľovstvo – † 30. august 1940, Cambridge) bol britský experimentálny fyzik.

V roku 1897 objavil elektrón, pri štúdiu elektrickej vodivosti plynov, presnejšie vlastností katódového žiarenia. Za tento objav, ktorým sa začala éra časticovej fyziky, získal v roku 1906 Nobelovu cenu za fyziku. Ako riaditeľ Cavendishovho laboratória na univerzite v Cambridge viedol, alebo podporoval veľa základných experimentov, ktoré stáli pri zrode modernej fyziky na začiatku 20. storočia. Pod jeho vedením pracovalo mnoho neskorších nositeľov Nobelových cien ako napr. Ernest Rutherford alebo Francis William Aston.

Thomsonov syn, George Paget Thomson, získal tiež Nobelovu cenu za fyziku v roku 1937. Zaujímavosťou a tiež trochu iróniou modernej fyziky je, že George Thomson, na rozdiel od svojho otca, ktorý dokázal existenciu elektrónu ako novej častice, získal Nobelovu cenu za výskum vlnových vlastností elektrónu pri difrakcii elektrónov na kryštáloch.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]