Jozef Balala

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Balala
slovenský pedagóg a matematik
Jozef Balala
Narodenie18. marec 1915
Čachtice, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtiedecember 1980 (65 rokov)
Bratislava, ČSSR
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jozef Balala

Jozef Balala (* 18. marec 1915, Čachtice – † 1980, Bratislava) bol slovenský pedagóg a matematik.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jozef Balala sa narodil v Čachticiach. Bol odborníkom v oblasti deskriptívnej geometrie. Po vysokoškolských štúdiách pôsobil na Katedre deskriptívnej geometrie Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave do roku 1949.

Deskriptívnú geometriu vyučoval na Dievčenskom gymnáziu Dunajská ul., na Gymnáziu ul. ČA, ako triedny učiteľ pôsobil na 4. jedenásťročnej škole na Jelenej ul. a neskôr od roku 1959 na Gymnázium Jura Hronca v Bratislave. Jeho žiaci dosahovali výborné výsledky v najvyšších kolách matematickej olympiády.[chýba zdroj]

V roku 1967 bol jedným zo zakladateľov a dlhoročným vedúcim Klubu stredoškolských profesorov matematiky v Bratislave. V letných prázdninách organizoval kurzy deskriptívnej geometrie pre stredoškolských učiteľov. Zúčastňoval sa pri tvorbe učebníc matematiky i ako spoluautor Zbierky úloh z matematiky.

K jeho menu sa viaže priekopnícka práca pri zrode programátorských tried na Gymnáziu Jura Hronca.[chýba zdroj]

Jozef Balala zomrel v Bratislave v decembri 1980.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.