Preskočiť na obsah

Jozef Dóka ml.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jozef Dóka ml.
slovenský dizajnér, grafik, maliar
Narodenie12. september 1948
Sereď, Slovensko
Úmrtie14. november 2011 (63 rokov)
Trnava, Slovensko

Jozef Dóka ml. (* 12. september 1948, Sereď – † 14. november 2011, Bratislava) bol slovenský grafický dizajnér a maliar.[1] Jeho otec Jozef Dóka bol fotograf, maliar, grafik, ilustrátor, fotograf a monumentalista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Seredi, ale väčšinu života prežil v Trnave. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1970 – 1976.[2]

V roku 1976 vytvoril značku Galérie Jána Koniarka v Trnave, odkedy sa datuje jeho spolupráca s touto galériou. V roku 1982 predložil vedeniu GJK návrh štatútu periodicky sa opakujúcej medzinárodnej súťažnej prehliadky svetovej plagátovej tvorby. Táto myšlienka sa vtedy neuskutoční napriek kladnému prijatiu odbornej a laickej verejnosti kvôli jej spolitizovaniu totalitným režimom. Neskôr v roku 1990 spoločne s grafickým dizajnérom Dušanom Junekom opakovane iniciuje, neskôr spoluorganizoval, medzinárodnú výstavu Trienále plagátu Trnava.[3] Pracuje v Organizačnom výbore trienále, v roku 1999 sa stáva čestným predsedom Organizačného výboru trienále.

V roku 1997 publikoval v náväznosti na Trienále plagátu Trnava architektonickú ideu s názvom Nová trnavská veža zo skla – futuristická vízia 2001, ktorú vytvoril so spoluautorkou Ing. arch. Zuzanou Nádaskou. Súčasťou tohto zámeru je etablovať užité umenie a plagát do všetkých priestorov navrhovaného polyfunkčného objektu.

Od roku 1979 prezentuje svoje plagáty na samostatných a skupinových výstavách a zúčastňuje sa bienále grafického dizajnu. V roku 2002 zakladá galériu s názvom Prvá Galéria plagátu na ulici – plagáty sú inštalované vo veľkoplošných výkladoch Československej obchodnej banky.

Jozef Dóka ml. je pochovaný v Bohdanovciach nad Trnavou.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jozef Dóka ml. [online]. Trnavský samosprávny kraj. Dostupné online. Archivované 2022-01-20 z originálu.
  2. Jozef Dóka ml., Lautrec z Trnavy [online]. archinfo.sk. Dostupné online.
  3. Jozef Dóka ml., Lautrec z Trnavy [online]. Slovenské centrum dizajnu. Dostupné online.
  4. Zomrel Jozef Dóka ml. [online]. SME.sk, 2011-11-17. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]