Jozef Kupertínsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jozef Kupertínsky
San Giuseppe di Copertino 18th century engraving.jpg

Narodenie 17. jún 1603, Copertino, Taliansko
Úmrtie 18. september 1663 (60 rokov), Osimo, Taliansko
Cirkev 18. septembra
Portal.svg Biografický portál

Svätý Jozef Kupertínsky (vlastným menom Giuseppe Maria Desa; * 17. jún 1603, Copertino, Taliansko – † 18. september 1663, Osimo) bol taliansky katolícky kňaz a svätec. Je patrónom pilotov, letcov, leteckých pasažierov, kozmonautov, parašutistov a slabých študentov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v mestečku Copertino v chudobnej rodine. Jeho otec, Felice Desa, bol tesár. Počas detstva mal zdravotné problémy (mal otvorené ústa, koleno mu ustavične hnisalo, na hlave mal zapáchajúcu vyrážku), ktoré boli spôsobené matkiným ťažkým pôrodom. Začal chodiť do školy, ale pre svoj zdravotný stav veľa vedomostí nezískal. O päť rokov na to sa zázračne uzdravil.

Chcel sa stať kňazom, ale preto, že nemal školské vzdelanie ho neprijali k minoritom, ani k menším bratom. Prijali ho až kapucíni. 15. augusta 1620 prijal rehoľné meno Štefan Kupertínsky. Takmer o rok neskôr ho prepustili s odôvodnením, že nie je schopný viesť rehoľný život. V roku 1626 [1] ho napokon prijali k minoritom a o dva roky na to bol vysvätený za kňaza a prijal meno Jozef Kupertínsky.
4. okóbra 1630 mal prvýkrát levitáciu - vznášal sa nad zemou. Predstavení sa stavali k Jozefovi veľmi nedôverčivo. V októbri 1638 ho poslali do Neapola, aby tamojšia inkvizícia prešetrila jeho počínanie. Rímska kongregácia Svätého ofícia ho oslobodila od obvinenia predstieranej svätosti a zneužívania ľudovej dôverčivosti.

Zomrel 18. septembra 1663. Pápež Benedikt XIV. ho vyhlásil v roku 1753 za blahoslaveného a Klement XIII. v júli 1767 za svätého.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]