Preskočiť na obsah

Juan Gris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Juan Gris
španielsky maliar a sochár
Portrét z roku 1915 od Amedea Modiglianiho
Portrét z roku 1915 od Amedea Modiglianiho
Rod. menoJosé Victoriano González-Pérez
Narodenie23. marec 1887
Madrid, Španielsko
Úmrtie11. máj 1927 (40 rokov)
Boulogne-Billancourt, Francúzsko
Profesiamaliar, sochár
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Juan Gris

José Victoriano González–Pérez (* 23. marec 1887, Madrid, Španielsko – † 11. máj 1927, Boulogne-Billancourt, Francúzsko), známejší ako Juan Gris, bol španielsky maliar a sochár. Väčšinu života strávil vo Francúzsku. Jeho dielo je úzko späté s kubizmom.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Madride, kde medzi rokmi 1902 – 1904 študoval technické kreslenie na Escuela de Artes y Manufacturas (škola umenia a remesiel). Počas tejto doby kreslil do miestnych novín. Medzi rokmi 1904 – 1905 študoval maliarstvo u akademického maliara José Maria Carbonera.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1906 sa presťahoval do Paríža, kde sa spriatelil Henrim Mattissem, Georgesom Braquetom a Fernandom Legerom. Z roku 1915 pochádza jeho portrét od Amedea Modiglianiho.

V Paríži sa Gris stal nasledovníkom svojho krajana Pabla Picassa, ktorý bol tiež jeho priateľom. Jeho portrét Picassa z roku 1912 predstavuje veľmi významné kubistické dielo, ktorého autorom nie je Picasso ani Braque. Aj napriek tomu, že Picassa pokladal za svojho učiteľa, Gertrude Steinová spomína, že Gris bol „človek, ktorého by sa Picasso rád zbavil“.

Gris posielal svoje ponuro humorné ilustrácie do časopisov ako Le Rire, L'assiette au beurre, Le Charivari a Le Cri de Paris a vážne začal maľovať v roku 1910. Do roku 1912 si vytvoril osobitý kubistický štýl.

Spočiatku maľoval v štýle analytického kubizmu, ale po roku 1913 začal jeho obrat ku kubizmu syntetickému, ktorého sa stal významným predstaviteľom. Často používal techniku papier collé. Na rozdiel od Picassa a Braqueta, ktorých obrazy boli monochromatické, používal Gris jasné a vyvážené farby v nových zaujímavých kombináciách podobne ako jeho priateľ Henri Matisse. Gris vytvoril väčšinu svojich estetických teórií medzi rokmi 1924 – 1925. Svoju rozhodujúce prednášku Des possibilités de la peinture (možnosti maľby) predniesol na Sorbone roku 1924. Najdôležitejšie jeho výstavy sa konali v Galéria Simon v Paríži, v Galéria Flechtheim v Berlíne v roku 1923 a v Galéria Flechtheim v Düsseldorfe v roku 1925.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Zomrel v Boulogne-Billancourt na jar roku 1927 vo veku štyridsať rokov.

Výber z tvorby[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Juan Gris
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Juan Gris